m- in Zeeuws-Vlaanderen SS Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) neemt de begeleiding van twee onderdelen van dit project voor haar rekening. Voor SLZ is werken op een fort of liniedijk eigenlijk niets nieuws. Vanuit SLZ bestaan er contacten met verschillende eigenaren of bewoners van forten voor het beheer van hun landschapselementen, zoals de Liniedijk bij Hulst, Vogelfort, Fort St. Joseph en St. Nicolaas. Bij de bewoners van Fort St. Jan (Zuiddorpe) en Mauritsfort (Hoek) bestonden echter ideeën om iets te doen met herstel van deze historische plekjes. SLZ maakte dit kenbaar bij de Provincie Zeeland en ook zij vonden dit een goed plan. Het zou kunnen meeliften met een groot grensover schrijdend project ('Forten en Linies in Grensbreed Pers pectief'). De ideeën werden in de juiste vorm gegoten en eind 2009 kwam er groen licht: voor de uitvoering van de plannen werd subsidie beschikbaar gesteld. Fort St. Jan Komend vanuit de kale open polder stuit je aan het einde van de lange Eversdam, ineens op een groene wand van hoge populieren en wat bosjes. De weg gaat hier in vreemde hoeken om dit groene eilandje heen. Glurend door de struiken zie je een witte woning met zwarte hou ten schuur. De Fortstraat leidt ons naar de ingang. Pas als je de naam op het hek ziet, weet je dat het hier niet om een gewoon erf gaat, maar om een fort. De eigenaren weten een heleboel van de geschie denis van dit Spaanse fort. Het is al eeuwen lang een boe renerf en daar is het ook naar ingericht. De gebouwen zijn van een oud boerderijtype uit de grensstreek, er staan oude hoogstamfruitbomen, een meidoornhaag en knotwilgen. Alleen de gracht om het vier kante erf is nog over van het oorspronkelijke fort. Samen met de eigenaren is een plan gemaakt voor herstel en beleefbaarheid van het fort. Een aantal populieren op het fort staat op de nominatie te verdwijnen. De randbe- planting zal worden gedund. Nieuwe aanplant brengt wat variatie in soorten struiken en het aanliggende weilandje zal in de toekomst een boom- gaardje worden. Het uitbag geren van de grachten en het verwijderen van de houten beschoeiing is de grootste klus. Daar komt archeologisch onderzoek bij kijken en dat zal dit voorjaar plaatsvinden.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 5