1. Fort St. Jan Tijdens de Tachtigjarige Oorlog werden in 1634 bedijkingen uit gevoerd tussen Hulst en Sas van Gent. In het dijktracé werden de bestaande forten opgenomen en ook werden daarin nieuwe forten gebouwd. Zo ontstond tussen Hulst en Sas van Gent een aaneengesloten linie met twintig forten met de namen van hei ligen. St. Jan was één van deze forten en was gelegen in de dijk van de Zuiddorpepolder. In 1644 kwam deze eenvoudige vier kante schans in handen van de Staatse troepen, nadat de ves ting Sas van Gent door Frederik Hendrik was ingenomen. Het fort raakte snel in onbruik. In de achttiende eeuw werd de Eversdam aangelegd, die bij Fort St. Jan aansloot op de dijk van de Zuiddorpepolder. De vierkante grondvorm van het fort bestaat nog. In de jaren tachtig van de vorige eeuw werden al eens werkzaamheden uitgevoerd om het fort beter her kenbaar te maken. St. Jan is één van de twee bewoonde forten in deze linie: op het fortplein staat een boerderij. De muurschildering van het fort Sint Jan (foto: MK) Mau ritsfort Dit fort is een zogenaamd Staats fort en tevens ligt er voor het Mauritsfort nog geen plan klaar. De bewoners en eige naren moeten dit nog maken. Eind 2009 is er een eerste bewonersavond geweest. Ideeën over landschappelijke accentuering van het fort en recreatie voorzieningen zijn verzameld. Een werkgroepje van bewoners gaat deze samen met SLZ verder uitwerken. Omdat er maar beperkte financiële middelen beschikbaar zijn vanuit de Provincie, zal er misschien ook gekeken moeten worden naar andere mogelijkheden. Halverwege 2011 moet alles gereed zijn. Er moet dus nog veel gebeuren, maar gezien het enthou siasme van de bewoners zal dat geen probleem zijn. Europees Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling: Europa investeert in zijn platteland NATIONALE! Provincie Zeeland POSTCODE LOTERIJ

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 6