Met het voorjaar in aantocht gaat het weer kriebelen. De eerste merel begint te fluiten en de wil genkatjes beginnen zich te tonen. De eerste hommels vliegen door de tuin en worden door de kinderen van een naam voorzien: de aardhommel. Diverse plantensoorten doen hun best om al heel vroeg prachtig te bloeien. De sneeuwklokjes prikken door de sneeuw en"bak- kruudjes" geven Walcheren weer kleur. Veel van deze verwilderde vroegbloeiende planten vallen onder de "stinzen- planten". provincie weerspiegelen. Bekend zijn de diverse buitenplaatsen in Zeeland met een rijke stinzenflora, je kunt hierbij denken aan de buitenplaatsen langs de Manteling van Walcheren, op Schuddebeurs en enkele verspreide historische bui tens zoals Hof te Zande te Kloosterzande en de Elderschans te Aardenburg. Minder bekend zijn de stin- zenplanten van Zeeuwse begraafplaatsen en pastorie- en boerentuinen. Stinzen zijn oude stenen huizen in Friesland en Groningen, in de stinzentui- nen werden vroeger allerlei planten gezet. Het waren vooral bol- en knolgewassen die afkomstig waren uit het Middellandse zee gebied en uit klein Azië. Ondanks hun afkomst uit het zuiden kon den deze planten zich prima handhaven. Veel stinzenplan- ten gingen verwilderen in de tuinen en vormden zo prach tige stinzenflora. Naast de zeer bekende stin- zenflora bij de buitenplaatsen langs de Vecht en in het Gooi is Zeeland ook rijk aan typische stinzenflora die de boeiende historie van deze 6

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 8