Akkerranden voor (Akker)natuur Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) werkt samen met de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie, Stichting Het Zeeuwse Landschap, Provincie Zeeland en Vogelbescherming Nederland aan het optimaliseren van het akkerran- denbeheer. Verspreid over Zeeland ligt circa 500 hectare akkerranden waarvoor landbouwers van het minis terie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit een vergoeding krijgen. Daarnaast zijn er ook nog andere randen die vergoed worden door burgers, bedrijven en gemeen ten. Dit zijn meestal de kleurrijke bloemenranden met uitheemse soor ten, die minder interessant zijn voor de kritische akkervogels. Door: Alex Wieland, medewerker SLZ Natuurwaarden De randen die vergoed worden door LNV zijn bedoeld om natuurwaarden van het agrarisch gebied te behouden en verder te ontwik kelen. Met name de kritische akkervogels als Veldleeuwerik en Patrijs profiteren onvol doende van deze randen. Ook de ouderwetse en nu bedreigde akkerkruiden zijn er amper in te vinden. In de opgestarte proefprojecten hopen we hier verandering in te brengen. Er wordt gekeken hoe deze randen beter kun nen functioneren voor bedreigde akkernatuur. Verspreid over het gehele jaar dienen de ran den functioneel te zijn voor akkervogels. Naast broedgelegenheid dienen ze te voorzien in dekking en voedsel in zowel zomer als winter. Graanmengsel De randen worden jaarlijks ingezaaid met een graanmengsel. De zaaidichtheid is lager dan de zaaidichtheid in de gangbare landbouw. Ook wordt er niet bemest of gespoten. Het gewas blijft hierdoor opener waardoor er meer foerageergelegenheid ontstaat voor Door een lage zaaidichtheid krijgen akker vogels en andere akkerplanten meer ruimte. Foto: Theo Aernoudts

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 12