akkervogels en er ruimte ontstaat voor akker- planten. Van sommige planten blijven de zaden vele tientallen jaren kiemkrachtig en komen bij goed beheer spontaan weer op. Het graanmengsel bevat ook zaden van eenjarige akkerplanten die in het verleden volop op de Zeeuwse akkers voorkwamen. Deze zaden zijn meestal maar kort (1 jaar) kiemkrachtig dus kunnen ze zich niet meer spontaan uit de aanwezige zaadbank vestigen. Het betreft soorten die zijn verdwenen doordat het zaai zaad tegenwoordig beter geschoond wordt dan vroeger en zijn geen plaagonkruiden voor de boer. Deze planten bloeien fraai en zorgen ervoor dat de akkerrand er visueel aantrekke lijk uitziet. De granen worden niet geoogst. Er wordt gezocht naar graanrassen waarvan de korrels niet snel uit de aar vallen. Zo blijven ze in de winter beschikbaar voor de vogels. Monitoring De natuurwaarden in de randen worden nauwkeurig gevolgd. Het is de bedoeling dat er uiteindelijk een rand ontwikkeld wordt die goed is voor de akkernatuur en ook goed inpasbaar is in de huidige landbouwkundige bedrijfsvoering. De eerste ervaringen van het project'Integrale Impuls Akkernatuur Zeeland'zijn positief. Verspreid over de provincie is 30 hectare rand bij circa 20 landbouwers ingezaaid. De meege- zaaide akkerkruiden kwamen goed op. In iedere rand was de spontane opkomst van akkerkruiden die nog in de oude zaadbank in de bodem zaten anders. Dit was afhankelijk van de grondsamenstelling en het gebruik van de grond in het verleden. Gemiddeld werden 40 tot 100 soorten akkerplantjes gevonden, waar onder enkele Rode Lijst soorten. In de gang bare landbouwgewassen worden gemiddeld 10 soorten aangetroffen. Vogels Ook overwinterende vogels zijn volop aange troffen. In enkele randen zaten in de sneeuw- periode in december honderden Leeuweriken en tientallen Rietgorzen. In andere randen zaten bijna geen overwinterende vogels. Dit is sterk afhankelijk van de locatie van de rand. Het landschap moet geschikt zijn anders komen de vogels niet. Bijzonder waren de vondsten van zeldzame soorten als: Grauwe gors, Geelgors en Boomleeuwerik. Ook roofvo gels, Blauwe kiekendief, Torenvalk en Buizerd zijn veelvuldig gezien in de meeste randen. Het aantal waargenomen Patrijzen in de win ter viel nog wat tegen. In sommige gevallen was de hoeveelheid beschikbaar voedsel te snel op. Hier hopen we in de aankomende jaren een oplossing voor te vinden. SLZ ondersteunt agrarische natuurver- enigingen en boeren, doet ecologi sche voorstellen en verzorgt een deel van de monitoring. Wil je zelf een akkerrand voor de kwetsbare soorten? Neem dan contact op met de locale agrarische natuurvereni- ging. De Geelgors: één van de bijzondere soorten die gevonden is in de akkerranden.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 13