■■Pm- Brammetje's hormonen opspeelden en hij graag bij de koeien wilde zijn was hij niet op stal te houden. Alles op zijn weg naar buiten werd eenvoudigweg omver geduwd. Muren, deuren, hekken: niets hield hem tegen. In het geval de deur niet kapot te krijgen was, werd deze met post en al uit de muur geramd. Stieren krijgen een stalen neusring in om ze onder controle te kunnen houden. Bij Brammetje werkte dit averechts omdat hij bij pijn door de ring zo woest werd, dat hij de ring uit zijn neus zou trekken, met alle risico van dien. Verhalen Als Frans Lokerse eenmaal begint met zijn verhalen over Brammetje is het met de pen eigenlijk niet meer bij te houden. Het ene verhaal na het andere verhaal rolt over tafel. Zo is er het verhaal van een net bevallen koe met keizersnee waar de baarmoeder van teruggeplaatst moet worden. De koe staat in het weiland en is aan de tractor vast gebonden omdat ze niet mag gaan zitten. De veearts is druk doende met het lastige karwei en het gaat niet de goede kant op. Een tweede veearts is nodig om assistentie te verlenen. Deze veearts is echter onbekend met de veestapel van Lokerse. Juist op het moment van terugplaatsing van de baarmoeder komt Brammetje zich ermee bemoeien. De stier nadert dichter en dichter en de onbekende veearts vraagt of hij niet gevaarlijk is. Om paniek te voorkomen antwoordt de andere veearts resoluut: "hij doet niks" Frans en broer Rien weten wel beter maar houden wijselijk hun mond. De situatie is inmiddels zeer gevaarlijk. Vluchten of op de tractor kruipen kan niet omdat dat fataal voor de koe zou worden. Als Brammetje nog dichter nadert komt Rien heldhaftig in actie en springt tussen Brammetje en de veeartsen in. Hij moest wel want bij niet ingrijpen zou Brammetje de veeartsen vrijwel zeker gaan aanvallen. Uiteindelijk lukt het Frans en Rien om met een list en veel lef Brammetje weg te lokken. De koe wordt dicht genaaid en het loopt goed af. Voor de andere verhalen is hier geen ruimte meer maar met een beetje geluk krijg je ze bij de familie Lokerse tijdens de koffie nog wel eens te horen. Veilig Voorlopig kunnen de bacterievuurcontroles weer veilig plaatsvinden want helaas is Brammetje, na ziekte en ouderdom, overleden. Dat maakt ons werk wel een stuk veiliger. Lang zal dat niet duren want er wordt inmiddels gezocht naar waardige opvolger. Dat zal niet meevallen want Brammetje was "een stier met ballen". 28

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 30