S* W Steenuilen in de Zak Een ro Om eigenaren van erven en vrijwilligers te informeren over hoe we deze vogel kunnen helpen hebben we onlangs een tweetal informa tieavonden georganiseerd. Als gastspreker was Peter Boelee uitgenodigd. Sinds 2007 plaatst hij, in opdracht van SLZ, nestkasten en adviseert eigenaren. Op de informatieavonden liet Peter in het steenuilengebied een 'steenuilroepje', horen vanuit een MP3 speler. En of Peter het zo had geregeld met de steenuilen, zagen de deelnemers vlak voor zich op een tak, de paring van twee steenuilen. Steenuilen zijn holenbroe- ders. En omdat er in de afgelopen 60 jaar op de melig erf heeft de voorkeur Door: Peter Boelee en Robert Wielemaker UdTi Bevelanden veel natuurlijke holtes zijn verdwenen, moe ten broedkasten dit tekort aan natuurlijke broedholtes opvangen. Ter vergelijking: in Zeeuws-Vlaanderen zijn ook steenuilkasten geplaatst, maar daar wordt zelden door de steenuilen gebruik van gemaakt. Dit komt omdat daar het kleinschalig cultuurland schap beter bewaard is geble ven waardoor de steenuilen daar nog volop natuurlijke holtes kunnen vinden. Bijeenkomsten zoals deze maken erfeigenaren bewust van hun mogelijkheden om ook op de Bevelanden de situatie voor uilen te herstel len. Tot het zover is, vullen kas ten het tekort aan broedholtes aan. Door iedere jonge steenuil, die in de kasten geboren is te ringen, zijn we meer te weten gekomen over de steenuilen. Zo werd duidelijk dat steenui len erg honkvast zijn; in veel kasten wordt ieder jaar door hetzelfde vrouwtje gebroed. Als dat niet het geval is, kan je veronderstellen dat het vrouwtje overleden is. In de winter vindt er veel verplaat sing plaats. Jonge steenuilen vliegen kris kras rond, op zoek naar een geschikt territorium dat nog niet bezet is of waarin een steenuil overleden is. Ieder jaar is het dus weer een verrassing welke steenuil er in de kast wordt aangetroffen. Foto: Peter Boelee Al vele jaren worden er in de Zak van Zuid-Beveland en in delen van Zeeuws- Vlaanderen steenuil- kasten opgehangen. Liever zouden we ze niét ophangen, maar omdat er steeds minder natuur lijke broedmogelijkheden voor deze kleine rover zijn, moeten we ze de hel pende hand bieden. Steenuilroepje Waarom zoveel kasten op de Bevelanden? -i Steenuil in natuurlijke nestholte, hier in een grenslinde. Foto: Jeroen Ante Op zoek naar een kast 11 Een anti kauwensluis moet voorkomen dat kauwen de kast "kraken".

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 32