Je kunt je erf geschikt(er) maken en hopen dat ze het interessant genoeg vinden om te blijven. Een geschikt erf is een beetje rommelig, bewoond en heeft een gras landje. Als er ook nog een weitje (gras niet hoger dan 10 cm) met hoogstamfruitbomen is, dat bij voorkeur begraasd wordt door kleinvee, met hier en daar houtrillen en wat onkruidhoekjes krijg je al een prototype steenuil erf. Nog idealer zal het worden als er een drinkput is en dat de verschillende delen van het erf voorzien zijn van heggen, afgewisseld met een rijtje knotwilgen. Kortom: het tra ditionele Zeeuwse erf in een kleinschalig landschap. Drinkbakken van het vee kun je beste voorzien van een 'trapje' omdat steenuilen, kerkuilen en andere vogels in zo'n bak kunnen verdrinken. Elk soort muizen- of rattengif is ook dodelijk voor uilen. Tevens is het raadzaam om de kat tijdens het broedseizoen 's avonds binnen te houden. Deze kerkuil had geen geluk de eigenaar van de drinkbak had geen trapje in de drinkbak geplaatst. Foto: Peter Boelee Steeds meer Steenuilen Dat het de goede kant op gaat met de steenuil in de Zak van Zuid-Beveland kun je aan onderstaande getallen zien. Let wel, we tellen alleen de steenuilen die in kasten opgroeien, niet diegene die in natuurlijke holten leven. 2007 23 jonge steenuilen geringd en uitgevlogen. 2008 27 jonge steenuilen geringd en uitgevlogen. 2009 34 jonge steenuilen geringd en uitgevlogen. 2010 Nu (mei 2010) is bekend dat in 25 broedkasten steenuileneieren liggen. Een voorzichtige schatting maakt dat er rond de 36 steenui len geringd kunnen worden. Het slagen van een broed- seizoen is afhankelijk van de beschikbaarheid van broed- holtes, maar zeker ook van de weersomstandigheden en het voedselaanbod. In 2008 en 2009 was er een tekort aan muizen en waren de weers omstandigheden tijdens het voorjaar slecht, waardoor veel broedsels verloren zijn gegaan. Nu, in 2010, is het muizenbestand hersteld en zal het alleen aan de weers omstandigheden liggen of het een beter broedseizoen wordt. Peter die een kast ophangt. Wat is een geschikte steenuilenbiotoop? Gevaar Een handje helpen SLZ geeft eigenaren gratis advies over hoe je je erf geschikt(er) kan maken voor de steenuil/kerkuil. Echter niet overal zullen we adviseren om een kast op te hangen want het moet ook nut heb ben. Heb je interesse om de uil (terug) op je erf te krijgen, neem dan contact met ons op. De controle van de kasten wordt voornamelijk uitge voerd door vrijwilligers en wordt als erg leuk ervaren. Wil je zelf een keer mee op controle van steenuilkasten/ kerkuilkasten, neem dan con tact met ons op: info@slz.landschapsbeheer.nl In juni 2011 zullen we de vrij willigers en eigenaren van de kerkuilenkasten uitnodigen voor een dergelijke informa tieavond. 31

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 33