Fruit Door: Caroline Geluk, medewerker SLZ De meesten mensen weten wel dat fruit gezond is en naast het eten van fruit kun je het ook drin ken. Naast de bekende Jus d' Orange en diverse sappen is er natuurlijk ook wijn en fruitbier; de Kelten dronken al bier dat gemaakt werd van appels. En in België kent men een honderden jaren oude traditie om fruitbieren te maken. De meest bekende soort is de Kriek Lambiek, en kriek is een Belgisch woord voor kers. Het maken van wijn is waarschijnlijk nog ouder dan de weg naar Rome. Echter willen we het in dit artikel niet hebben over de alcoholische variant, maar over het pure sap. Mocht iemand meer weten over het maken van wijn of bier van streek- vruchten dan houden we ons aanbevolen. Fruit uit een flesje, pakje of zakje is erg hip Fruitsappen worden tegenwoordig zelfs aan bevolen door gerenommeerde voedingsdes kundigen. Want ze zijn een goede bron van vitamine C en vocht. De producenten van fruit sappen zijn het daarmee eens en hun product wordt op de markt gezet als een ongelooflijk gezonde bron die rijk is aan vitaminen. Zo neem je een 'Fruitdrinkontbijt' om de dag goed te starten, een 'Fruit to go' voor onderweg, bij de lunch neem je een 'Milk Fruit' en voor de lekkere trek tussendoor een 'Fruit milkshake' na het avondeten neem je als toetje gewoon een 'Fruit Smoothie' en 's avonds op de bank lekker nog een 'Fruit2day'. Ook voor de slanke lijn zijn er diverse 'Weightloss diet fruitdrinks' op de markt. En allerlei marketingtrucs komen tevoorschijn om je kind fruit te laten eten uh drinken: neem de 'Fruit Fusion', het 100% puur fruitsa pje, waardoor je kind zo in één teug mango, sinaasappel én banaan door een rietje naar binnen slurpt. Maar...wat is er nu lekkerder dan je EIGEN fruit drinken! Ja, dat kan ook. En het is vast nog veel lekker der dan uit een, in de supermarkt gekocht, fles je, pakje of zakje. Je éigen appeltjes of peren uit je éigen boomgaard. Het idee alleen al! Heerlijk! Of je nu een paar fruitbomen hebt of een hele boomgaard, vaak is het fruit tegelijk rijp en dat krijg je niet allemaal tegelijk op. Dat is zonde! Wat te doen? Pluk het en kom naar de Fruitdagen die SLZ elk jaar organiseert. Op deze Fruitdagen laten wij de zogenaamde 'Mobipers' komen. Dit is een mobile fruitpers die het fruit perst tot sap. Er wordt niets aan toegevoegd en het sap blijft lang houdbaar; zo'n 2 jaar in de standaard vijf-liter verpakking. Eenmaal geopend is het sap nog 2 maanden houdbaar. Dit komt doordat het wordt gepas teuriseerd, dat betekent dat het heel kort wordt verhit tot 80 graden. Deskundigen Niet alleen de Mobipers is een succesvol onderdeel van onze Fruitdagen, maar ook onze 'Fruitdeskundigen'. Dit team van fruitkenners zit klaar om appels en peren te determineren. Mocht je fruitsoorten hebben waarvan je het ras niet weet, neem dan een paar exemplaren mee naar dit panel en zij proberen, op basis van hun ervaring, kennis en inzicht, vast te stellen welk ras het is. Vooral oude fruitrassen zijn hun specialiteit. Zij kunnen van alles vertel len over (oude) hoogstamfruitbomen en hun vruchten, over de meest voorkomende ziektes en de benodigde verzorging van deze prach tige fruitbomen.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 6