Inventariseerders en herstellers Weegbrughuisje te Cadzand, onlangs hersteld. Foto: Theo Aernoudts Door: Sandra Dobbelaar, medewerker SLZ Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) werkt aan het behoud en beheer van cultuurhistorische landschapselementen. SLZ maakt deel uit van allerlei samen werkingsverbanden en zet ook nieuwe verbanden op om kleine cultuurhistorische elementen te behouden. Zo zijn we bijvoor beeld onderdeel van het Meldpunt Erfgoed Zeeland (www.meldpunterfgoedzeeland.nl) waarbij wij diverse meldingen behandelen. Vele kleine elementen worden hersteld waarbij wij advies, praktische en financiële ondersteuning geven. Zo zijn bijvoorbeeld de travalje in Cadzand en de stoepsteen in Nisse teruggeplaatst in het dorp. Het gaat om kleine elementen, maar hoe gering ook, deze zijn belangrijk voor de identiteit van een gebied of erf. Enthousiaste groepen als dorpsraden, heemkundigenkringen of bewoners, voeren zelf het werk uit of laten dit doen door locale aannemers. Daarbij worden ze ondersteund door SLZ. Vele actieve vrijwilligers spelen daar bij een onmisbare rol. Zonder hen zou nog veel onbekend zijn, in vervallen toestand ver keren of zelfs verloren zijn gegaan. Onder dit werkveld vallen de volgende groe pen waar vrijwilligers actief zijn: Adviseurs Onderzoekers Inventariseerders en herstellers Veel erfgoed in Zeeland is al uitgebreid geïn ventariseerd. Kleinere elementen zijn echter meestal niet meegenomen, terwijl juist die zorgen voor een meerwaarde. Denk aan een dijkcoupure waar nog een schotbalkenhuisje bij staat. Ze zorgen voor behoud van streek geschiedenis en maken het landschap afwis selend en aantrekkelijk. Alleen als bekend is wat er allemaal nog is aan kleine elementen in Zeeland, kun je bepalen of iets waardevol is en dus het behouden waard is. Vrijwilligers hel pen bij het verkrijgen van dit overzicht. 3

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 5