fruitbomen. Met deze enten proberen we zeldzame soorten te vermeerderen bij een professionele kweker. Als de bomen groter zijn planten we deze bomen in zogenaamde col lectieboomgaarden en op die manier hopen we die bijzondere hoogstammen voor Zeeland te behouden. Zowel het inventariseren als de herstelwerk zaamheden worden in alle jaargetijden, behalve in de winter, uitgevoerd. Hoe vaak men eropuit trekt hangt af van hoeveel tijd de vrijwilligers er in willen steken en van het onderwerp. Fruit op naam brengen kan bij voorbeeld alleen op de momenten dat het fruit rijp is, terwijl begraafplaatsen een jaar rond bezocht kunnen worden. Meer info over het inventariseren en herstellen van grenspalen en begraafplaatsen: Sandra Dobbelaar, 0113-23 09 36, sandra.dobbelaar@slz.landschapsbeheer.nl Meer info over het inventariseren van oude fruitrassen: Pieter Voets, 0113-23 09 36, pieter.voets@slz.landschapsbeheer.nl Adviseurs SLZ werkt altijd samen met anderen aan het landschap. Wij adviseren, subsidiëren en we bieden praktische ondersteuning aan eigena ren van waardevolle landschapselementen. Vrijwilligers voeren niet alleen herstelwerk uit, maar spelen ook een belangrijke rol bij het geven van advies. Zij vertellen motiverend, wat iemand kan doen om een cultuurhistorisch element te behouden. Elke vrijwilliger draagt bij vanuit de eigen specifieke kennis of vaar digheden. De meest gestelde adviesvragen gaan over behoud of herstel van een element. Afhankelijk van de vraag, wordt een specifieke vrijwilliger ingeschakeld. Die geeft dan advies en legt con tact met de vrager. Momenteel zijn er vrijwil ligers actief die veel kennis hebben o.a. op het gebied van: historische grenspalen, funerair erfgoed, historische bouwstijlen, bouwkunde, materialen en technieken, sluizen, archeologie, streekeigen kenmerken van erfgoed en indus trieel erfgoed. Vrijwilligers brengen ook kennis in via een adviescommissie. Deze beoordeelt aanvragen voor herstelsubsidie en geeft advies om het

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 7