De bontbekplevier wenst meer privacy op het strand Door Nanning-Jan Honigh, medewerker SLZ levier Foto: Mark Hoekstein De Zeeuwse Delta is het favoriete broedgebied voor de bontbekplevier; op rustige delen van het strand, droog gevallen schelpenbanken en op de steenglooiing van de zeedijk maakt zij graag haar nestkuiltje. Ook landin waarts op akkers en opgespoten ter reinen wil ze nog wel eens broeden. in dit artikel een aantal projecten die de plevier plezier zou moeten doen. Zeldzaam Sinds de jaren zeventig zijn bontbekplevie- ren als broedvogels zeldzaam geworden. Er zijn nog maar 130 tot 300 broedparen in heel Nederland! Bontbekplevieren balance ren op de grens van land en water. Ze zitten het liefst op kale zandige plekken met wat steentjes of schelpen. Ook houden ze van een goed uitzicht om hen heen waar af en toe een springvloed overheen spoelt. Veel van deze plekken zijn dankzij de Deltawerken verdwenen. Recreatie is de twee de ernstige bedreiging want op het strand is de bontbekplevier nagenoeg verdwenen en langs de zeedijk wordt ze verstoord door wandelaars met honden. Experimenten In de afgelopen jaren heeft SLZ op diverse locaties geƫxperimenteerd met kunstmatige broedgelegenheid. Het eerste experiment was het uitrasteren van een stukje schor in de Wilhelminapolder. Dagelijks werd dit gebied bezocht door loslopende honden, waardoor vogels in hun broedtijd werden gestoord. Nu het raster is geplaatst komen er jaarlijks zes paar tureluurs tot broeden en ook de bontbek plevier heeft weer gebroed. Binnenkort wordt de zeedijk aan het schor verzwaard en daarom wordt er gekeken of er in de naastgelegen Oost Bevelandpolder een vervangend broed gebied te vinden of te maken is. Verderop, op een stuk akker aan een kreek, wordt al een 12

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 14