Maalderij te Mariekerke m&mm Door: Adrie Poppe, eigenaar De voormalige maalderij uit 1813 is met subsidie van SLZ opgeknapt waar door dit cultuurhistorische element niet verloren is gegaan. In dit artikel de aanleiding en de weg naar het herstel van de molen zonder wieken. Vergeten De maalderij op Mariekerke, voorheen Klein-Mariekerke, was in de vergetelheid geraakt. Nagenoeg niemand kon zich nog herinneren dat hier molenstenen hadden gedraaid. Een molen aangedreven op een brandstofmotor, een Kromhout gloeikop- motor met één cilinder (voor de kenners), die buiten onder een afdak stond. Deze motor draait tegenwoordig nog steeds, al is dat in Middelburg in molen "de Koning". Vergunning Voor de toenmalige eigenaar, de heer Jan Louws, was het niet meer rendabel om een molen op brandstof te laten draaien Maalderij in 2003 Foto: Adrie Poppe <8L en de motor werd verkocht. Nazaten van Louws woonden op de boerderij tot en met mei 2003. Daarna hebben wij het gekocht en zijn we begonnen met het bouwen van een nieuwe woning en de sloop van het oude huis. Op deze manier is er een mooi binnenplaatsje van woning, schuur en maalderij ontstaan. De maalderij was slooprijp, maar we hebben er nooit één moment aan gedacht om het weg te doen. Vanaf het begin waren we vastbeslo ten de maalderij te herbouwen vanwege zijn mooie ligging en mooie geschiedenis. Daarom werd besloten een aanvraag bij de Gemeente Veere in te dienen voor herbouw. In eerste instantie stuitte dit op ernstige bezwaren, zodat we besloten de Boerderijenstichting Zeeland in te schakelen. Na enige tijd kregen we dan toch de benodigde (her)bouwver- gunning, mits een bepaald percentage van bestaand bouwmateriaal werd hergebruikt. Vele uurtjes werk Eind 2008 is begonnen met de sloop, waarbij mooie elementen zichtbaar werden. Deze zaten deels onder de grond in de vorm van muurtjes en gootjes en een putje met hierin 3 stalen gewichten. Het blok voor de steenkraan lag ook nog op zijn plek. Het jaar 2009 werd gebruikt om stenen te bikken en balken te rei nigen. In mei 2010 konden we beginnen met de herbouw, waarbij we ook subsidie hadden aangevraagd bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Die legde het vuur aan onze schenen door ons te verplichten om in september 2010 klaar te zijn. Vele, vele vrije uurtjes van onder getekende, zoon Wiljan en buurman Wim als 14

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 16