Bijzondere alledaagse planten en dieren op door: Nanning-Jan Honing, medewerker SLZ Voor veel mensen is er maar één duif. Voor de één symbool van verliefdheid, heiligheid en vrede; voor de ander model voor dom heid, irritatie en gefladder bij de snackbar. Toch hebben we maar liefst vijf verschil lende soorten in Zeeland, die stuk voor stuk wel van mensen houden. Welke duif bij jou op het erf, in de boomgaard of op de pas ingezaaide akker zit lees je in dit artikel. De stadsduif (Columba livia f. domesticaloopt je vooral voor de voeten op de markt van Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen. Hij is de rat onder de duiven en voor een groot deel afhankelijk van wat mensen morsen. Stadsduiven zijn geen verwilderde postduiven, maar stammen af van de zogenaamde rotsduif (Columba livia). Een overeenkomst is dat de stadsduif nog steeds een voorkeur heeft voor steen, al zijn de rotsen nu onze monumentale gebouwen. De rotsduif is ook de voorouder van de postduiven die mensen kweken voor hobby/sport. De houtduif (Columbapalumbus) kwam vroe ger, zoals zijn naam suggereert, vooral voor in bosgebieden. Vanwege het grote voedsel aanbod na de intensivering van de landbouw in de jaren zestig, nam de houtduifpopulatie fors toe. Sinds de jaren tachtig is hij echter in de grotere bosgebieden met 90 afgenomen, omdat nieuwere landbouwmethoden ervoor zorgden dat er nagenoeg geen oogstresten achterbleven. Houtduiven begonnen de trek naar de steden en de dorpen. Hier vinden ze voldoende voedsel en nestgelegenheid in de bomen en parken, waar ze 's morgens hun zomerse gekoer (het dof rollende geluid dat duiven voortbrengen) laten horen. Waarschijnlijk zijn ze hier onder de mensen veiliger. Want de houtduif vormt met 500 gram schoon aan de haak een aangename prooi voor de buizerd en havik. De holenduif (Columba oenas) is veel minder bekend, maar is toch een zeer algemene vogel in Zeeland. In gebieden waar boerderijen, akkers, weilanden en bosjes elkaar afwisselen vindt de holenduif het meeste van zijn gading. De houtdruif trekt steeds meer naar de dorpen en steden. De holenduif in een boomholte. Foto: Luciën Calle

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 18