en rond het Zeeuwse erf: De duif k. Het nest wordt gemaakt in een holte, daartoe kunnen allerlei plekken dienstdoen: konijnen holen, nestkasten, boomholten, basaltglooi ingen en holten in gebouwen. De potentiële reproductie van holenduiven is bovendien erg hoog; tot wel vier legsels per jaar kunnen worden grootgebracht. Veel broedpogingen komen echter tot een voortijdig einde door toedoen van katten en andere liefhebbers van duiveneieren. Holenduiven zijn standvogels en zwervers, die vooral in de winter in grote groe pen naar voedsel zoeken op de akkers. De Turkse tortel (Streptopelia decaocto) is pas sinds 1950 in Nederland en is daarna gestaag uitgebreid. Net als de holenduif kun nen Turkse tortels wel 4 tot 5 legsels per jaar voortbrengen, waarbij de jongen uit het eerste legsel ook dat jaar geslachtsrijp worden. De opmars van de Turkse tortel is overigens wel gestabiliseerd. Turkse tortels verblijven alleen in de buurt van mensen; in Zeeland komen hoge dichtheden voor in het stedelijk gebied van Middelburg en Vlissingen, maar ook in de dorpjes broeden Turkse tortels. Daarbuiten in grootschalige landbouw- en natuurgebieden komen ze niet voor. De Turkse tortel is met succes geïntegreerd. De zomertortel (Streptopelia turtur) of bostor- tel, die vroeger gewoon tortelduif heette is de enige duif die niet in ons land blijft, maar naar Afrika vertrekt om te overwinteren. De afgelopen 30 jaar is 85% van het zomertortel bestand afgenomen. Vervanging van graanland (rogge) door maïs, het verdwijnen van heggen en bosjes, de toegenomen schaarste aan onkrui den, het verdwijnen van kruidenrijke en zaad- zettende hooilanden en akkerranden door herbiciden- en kunstmestgebruik, intensieve beweiding, zaaizaadselectie en vroeger en vaker maaien hebben ertoe bijgedragen dat het voedselaanbod is gedecimeerd. Ook de jacht, zelfs tijdens de voorjaarstrek over Zuid Europa, maakt duizenden slachtoffers. Zeeland is nog een belangrijke provincie voor de zomertortel. In de bosgebieden en duinen van de Kop van Schouwen en in het kleinschalige landschap van de Zak van Zuid-Beveland en in Zeeuws- Vlaanderen zijn deze vrij schuwe tortels vanaf eind april tot en met begin oktober te zien. Vooral mensen met een groot struweelrijk erf of hectarebosje, maken goede kans om de zomertortel dicht bij huis aan te treffen. Rust in dicht struweel, voedsel op een nabij gelegen akker (rand) en veiligheid (geen hon gerige huiskatten) zijn de eisen die de zomer tortel stelt. Wanneer je vroeg in de morgen met je lief over het erf wandelt en het monotone "toerr. toerr...toerr" in het struweel hoort, dan bent u niet ver verwijderd van een idyllisch plekje voor twee personen... Niet vergeten uw waarne ming door te geven aan www.waarneming.nl! De zomertortel is vrij schuw en laat zich niet snel zien. «WE

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 19