Knotwilg in de steigers werkemmètMewettingzaag Een expeditie naar veilig Door: Johan Calle en Jacob Bouwman, medewerkers SLZ Dat gaat van geen kanten, de machine is weer naar de bliksem! Het schiet voor geen meter op, we kunnen er gewoon niet bij", mopperen de SLZ-veldmedewerkers over de weinig bevredigende alternatieven. Gevaarlijk Het knotten van knotbomen gebeurde tot voorheen meestal vanaf een ladder of vanuit de boom zelf. Hierbij werd er geen onder scheid gemaakt in zagen met de kettingzaag of het werken met de handzaag. Knotten met een kettingzaag kan behoorlijk gevaarlijk zijn en is daarom vanuit Arbowetgeving niet meer toegestaan vanaf een ladder of vanuit de boom. Dat het knotten van wilgen arbeidsintensief werk is, hoef je een vrijwilliger of SLZ-er niet te vertellen. Dat het werk ook risico's met zich mee brengt, dat zal niet iedereen willen toe geven. De jarenlange ervaring met duizenden knotwilgen vertaalt zich in een geroutineerde aanpak. Met de motorkettingzaag is er echter zeker sprake van risicovolle omstandighe den. Op de eerste plaats vanwege de hoogte van de zaagwerkzaamheden, daarnaast is er de vrijkomende houtspanning. Bovendien staan de meeste knotwilgen op moeilijk toegankelijke locaties. Daarom heeft het gemotoriseerde knotwerk de aandacht van de Arbeidsinspectie. Dus wat nu? We kunnen toch niet zonder ket tingzaag? We hebben de voor- en nadelen eens goed op een rijtje gezet: Een foto uit de oude doos, werken met de kettingzaag in de knotboom Foto: SLZ De handzaag Het werken met de handzaag heeft als belangrijkste voordeel de grotere veiligheid. Daarnaast zijn er geen persoonlijke bescher mingsmiddelen nodig en kan er in alle rust ontspannen gewerkt worden. Zo kan er tijdens het werk ook nog eens een gezellig praatje gemaakt worden. Het helse lawaai van een kettingzaag maakt hier korte metten mee. Daarom werken de SLZ vrijwilligers graag met de handzaag. En met succes want er worden op deze manier jaarlijks nog steeds honder den knotbomen geknot. Dit moeten we dus vooral zo houden. 18

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 20