De kettingzaag De situatie wordt anders, als er achterstallige knotwilgen, met takken zo dik als bomen, geknot moeten worden. Dat verreist natuurlijk een professionelere werkhouding waarbij de kettingzaag onontbeerlijk is. Vooral bij zware takken die door een schuine plaatsing onder spanning staan is het werken met de hand zaag niet aan te bevelen. Ook als het gaat om grote aantallen knotbomen en een kleine werkploeg, zoals bij de SLZ uitvoeringsploeg, is de kettingzaag eigenlijk onontbeerlijk. Op zoek naar een oplossing Met de motorzaag vanaf de ladder of staand vanuit de knot zagen is dus in principe als 'not done' bestempeld door de ARBO dienst. Er is zelfs een getrapt stroomschema voor in de plaats gekomen: pas als er goede argumenten zijn om de veiligste optie te laten vallen, dan pas mag de iets onveiligere optie in beeld komen. Werken van de ladder of vanuit de knot met handgereedschap is onder bepaalde voorwaarden toegestaan. Zo moet het gevaar van wegschietende takken en een instabiele werkhouding op een aanvaardbaar niveau zijn. Een goede inschatting van de situatie kan gemaakt worden op basis van voorlich ting, instructies en voldoende ervaring. De Commissie Arbeidsomstandigheden van het Bosschap heeft in 2007 een veiligheidsricht lijn laten opstellen. Door de voorschriften uit de veiligheidsrichtlijn toe te passen wordt aan de betreffende eisen in het kader van de Arbowetgeving voldaan. In de praktijk blijkt het toepassen van deze richtlijn nog niet zo eenvoudig naar de SLZ wensen te vertalen. Uittesten van verschillende mogelijkheden Om toch op de een of andere manier gebruik te kunnen maken van de motorzaag maar dan wel binnen de normen van de ARBO, gingen een aantal SLZ-ers van de buitenploeg ver schillende mogelijkheden uittesten. Optie 1: Als eerste optie dachten we aan het machinaal knotten met een velkop aan een kraan of van uit een hoogwerker. Echter deze mogelijkheid ketst vooral af op ongeschikte terreinomstan digheden. Optie 2: De tweede optie die we uitgetest hebben is de motorstokzaag. Helaas kunnen rechtop staande takken daarmee nauwelijks afge zaagd worden. Daarnaast is de machine erg gevoelig voor ondeskundig gebruik. De eerste ervaringen hiermee vanuit het veld waren dan ook niet echt bemoedigend: "Dat gaat van geen kanten, de machine is weer naar de bliksem! Het schiet geen meter op, we kunnen er gewoon niet bij". De motorstokzaag is een goed alternatief om vanaf de grond te wer ken maar niet vanaf een ladder of vanuit de knot. Er moet dus naar een andere oplossing gezocht worden. Optie 3: Hun collega op kantoor gelooft het wel met die opties van de uitvoeringsploeg en zet plan 3 in werking. Hij waagt nog maar eens een bezoekje aan de ladderspecialist. Dat lijkt uiteindelijk wél vruchten af te werpen, want onverwachts volgt later een doorbraak. De Boom In WINTER 2010 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 21