Buitenplaats "Mon Plaisir" Foto: Kees Tonkens In deze rubriek gaan we op bezoek bij de eigenaren van de parels in - het landschap, de mooie erven, buitenplaatsen en boerderijen waar je als passant naar kijkt en van geniet. Midden in het buurtschap Schuddebeurs staat een wat mysterieus wit paleisachtig gebouw. De associatie met paleis Soestdijk dringt zich aan mij op. De naam van deze buitenplaats is: "Mon Plaisir". Hier omheen strekt zich een groot bosrijk terrein uit waarin elementen van zowel de Franse als de Engelse landschaps stijl hun plaats hebben gekregen. Vanaf 1985 voert de PHB (Stichting behoud Particulier Historische Buitenplaatsen) en de SLZ buiten- plaatsploeg hier onderhoudswerkzaamheden uit onder leiding van onze SLZ hovenier Harry Verkaart. Familiegeschiedenis Gezeten in de zon op het bankje met uitzicht op het Grand Canal en met op de achtergrond het gehuil van een bosmaaier hebben Harry en ik een gesprek met de heer Schorer over het wonen op deze historische buitenplaats. Al snel blijkt dat zijn persoonlijke leven al vanaf zijn vroegste jeugd verweven is met Mon Plaisir. De familiegeschiedenis is er onlos makelijk mee verbonden en gaat ver terug. Water De vroegste geschiedenis van Mon Plaisir voert ons terug tot begin 1600. Schuddebeurs was toen een buurtschap van welgestelde boeren en regenten afkomstig uit Zierikzee. Op dezelfde plek als waar het huidige gebouw staat, stond toen nog een boerderij. Het ter rein eromheen was bos en werd beheerd als hakhout ten behoeve van Zierikzee. De heer Schorer vertelt: "Verder was het ook heel nuttig want het water was zoet, en in Zierikzee heb je geen zoet water behalve uit putten. Hier konden ze gewoon de vijvers gebruiken voor het wassen en drogen van het linnen. Overal in Noordgouwe had je soortgelijke boerderijen die een 'bleek' runden, zoals dat heette. Dergelijke boerderijen waren welvarend. Mon Plaisir had toen twee langgerekte vijvers, de vijver die voor het huis ligt was er daar een van. In 1832 werden de eerste kadastrale kaarten gemaakt en daarop zie je die vijvers liggen.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 28