fH yb IRWmmÊ^ ifil 27 ww$ Fam. Schrorer met op achtergrond de koepel van de buitenplaats. Foto: Kees Tonkens Ook rond die tijd van Lodewijk XIV (de Zonne koning) heeft de buitenplaats zijn huidige naam gekregen. In Frankrijk heb je wel tien Mon Plaisirs." Met de auto op visite In I860 kocht de over overgrootvader van de heer Schorer dit Mon Plaisir, en liet enige forse verbouwingen uitvoeren. Rond 1939 ging de jonge heer Schorer met zijn ouders, broers en zussen 's zomers op vakantie naar Oostkapelle waar zij dan altijd hun grootmoeder op Mon Plaisir bezochten. "Wij woonden in Utrecht en mijn moeder huurde dan een auto. Dat was natuurlijk ontzettend spannend, met een auto naar Oostkapelle. Dat was ongehoord in die tijd en zeker omdat er een vrouw achter het stuur zat! Maar mijn vader kon niet rijden...". Monument "In 1944 werden delen van Schouwen door de Duitsers onder water gezet, maar Schuddebeurs bleef gespaard. Wel hebben de Duitsers veel schade aangericht aan het huis; zo lieten ze de brandkast in het huis ontploffen. Na de dood van overgrootmoeder in 1949 is het verkocht aan Staatsbosbeheer, die het terrein heeft ingeplant met de bomen die er nu ook nog staan. Ze wil den ook het huis afbreken, maar grootmoeder die dat niet wilde meemaken, heeft bedongen dat ze er mocht blijven wonen. Ze heeft nog 25 jaar geleefd. In die tussentijd is het huis op de monumentenlijst geplaatst en kon het niet meer worden afgebroken". Herstellen In 1971, na de dood van zijn grootmoeder heeft de heer Schorer met Staatsbosbeheer een erfpachtovereenkomst afgesloten. Dat betrof het huis met een stukje tuin erom heen. De rest van het terrein werd openbaar. "Wij woonden hier niet en kwamen alleen in de zomer met de kinderen. Het was ook wel handig dat ik hier niet woonde want daardoor kon ik me veroorloven een bouwvallig huis te hebben. Ieder jaar werd er wat aan opgeknapt. In 1993 ben ik uit buitenlandse dienst gegaan. Toen was ik zes tig en vanaf dat moment hebben we veel grotere projecten aan het huis kunnen doen". Grand Canal In de jaren tachtig kreeg de familie Schorer een groter deel van het terrein in erfpacht en kom men de vijvers weer in oude staat herstellen. "Het Grand Canal is gerecon strueerd op basis van een teruggevonden bekisting uit de achttiende eeuw. De zichtlijn gaat, anders dan je misschien zou verwachten, niet uit van Mon Plaisir maar van het tegen over gelegen "Welgelegen". Vreemd is dat de zichtlijn nu op een zijdeur lijkt uit te komen. Dat komt omdat er vroeger vermoedelijk een koepel naast het huis heeft gestaan die wel precies op de zichtlijn stond. De rechte vijvers aan de voorkant van Mon Plaisir zijn tussen 1830 en 1860 uitgegraven in landschapsstijl waarbij een tuinarchitect betrokken moet zijn geweest". i\ lil'. 'i.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 29