Door: Rudie Geus, medewerker SLZ Afgelopen jaren hebben we in "De boom in" in de artikelenreeks "Oöge boamen" diverse typisch Zeeuwse bomen beschre ven. Komende nummers willen we aandacht geven aan enkele inheemse struiksoorten zoals rozen en bramen en onze Zeeuwse inheemse klimplanten. Naast de natuur- en landschapswaarden komen ook de nadelen aan bod. In deze aflevering onze eigen inheemse Zeeuwse klimplanten, want wie is daar nou niet aan verslingerd? Zeeuwse klimplanten Het assortiment Zeeuwse klimplanten is vrij beperkt en bestaat uit 5 soorten: klimop, hop, kamperfoelie, heggerank en bitterzoet. De bosrank (Clematis) die je in dit rijtje zou ver wachten, is niet inheems in het Zeeuwse. Toch komen we hem regelmatig tegen, en zeker in de Zeeuwse duinen. De 5 échte Zeeuwse klimmers zijn regelmatig te vinden in bosjes, bosranden en heggen in Zeeland. De bekendste is natuurlijk de klimop en is op veel plaatsen aanwezig en goed zichtbaar doordat hij soms tot bovenin de bomen groeit. Hop, heggerank en bitterzoet zijn planten die je regelmatig in doornheggen en verruigde overhoeken in de Zeeuwse pol ders kunt aantreffen. Klimop en kamperfoelie treffen we juist vaker aan in bosgebieden. Bitterzoet heeft daarnaast nog een opvallende groeiplaats: de oude vermolmde knotbomen, in enkele gevallen vinden we hier ook de kamperfoelie. Kamperfoelie De wilde kamperfoelie is een lang bloeiende houtige klimplant die meters hoog kan slingeren in andere bomen en struiken. Kamperfoelie krijgt prachtige bloemen die vooral 's avonds een aangename zoete geur verspreiden, ze vormen een voedselbron voor vele insecten. Na de bloei ontstaan trossen met rode bessen. De kamperfoelie is in Zeeland voornamelijk te vinden op het Pleistoceenzand in het zuiden van Zeeuws-Vlaanderen en in de duinen. De Boom In WINTER 2010 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 3

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 5