li r m -T» y Hop De hop is onze langste kruidachtige inheemse slingerplant. De plant is overjarig maar de meterslange stengels sterven iedere winter bij de grond af. Na de bloei komen er aan de plant prachtige hopbellen. In andere pro vincies is de plant al eeuwen in cultuur ten behoeve van het bier brouwen (in Belgisch Poperinge zijn diverse soorten te vinden zoals bitterhoppen en aromahoppen). Hopbellen Foto: Luciën Calle Waarden De Zeeuwse klimplanten geven menige doornheg of -struweel een nog ondoordring bare vesting en is hierdoor een ideaal broed gebied voor diverse zangvogels. Daarnaast zorgen de bloemen van klimop, heggenrank, bitterzoet en kamperfoelie voor een voed selbron voor diverse insectensoorten, en de vruchten zijn waardevol voor de vogels. Kortom een pleidooi voor het behouden en stimuleren van klimplanten in onze Zeeuwse landschapselementen; ze zorgen al slingerend voor een duidelijke meerwaarde. Overlast Het verspreiden van de klimplanten gaat prima vanzelf op de natuurlijke manier, aanplanten en uitzaaien van klimplanten buiten tuinen wordt niet gestimuleerd. Op de natuurlijke groei plaats zullen de klimplanten weinig tot overlast leiden, in de tuin of bij gebouwen kan wel overlast ontstaan. Klimop wordt al klimmend en kruipend vaak groter dan eerst gedacht en moet dan wat binnen de perken of uit enkele bomen worden gehouden. Naast de voortwoe kerende klimop kan ook het uitzaaien van hop overlast veroorzaken, zo hopte laatst mijn hop zo in de ligusterhaag van de buurman. Kamperfoeliebes Foto: Luciën Calle

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 7