Door: Luciën Calle, medewerker SLZ Er was eens een tijd dat het leven heerlijk eenvoudig was. Een tijd dat er in Zeeland maar 4 inheemse rozen groeiden. Een beetje weemoedig blader ik in mijn oude Heukels flora waarin slechts enkele rozen worden beschreven. In die goede oude tijd was het determineren van rozen nog echt een makkie... Bottels zwart: aha, dan Duinroos. Bovenzijde bladeren dicht behaard: juist, Viltroos. Ruikt naar appel tjes: bingo, Egelantier. Niet behaard of naar appels ruikend: o simpel, Hondsroos. Zo, en klaar was Kees. Meer smaken waren er niet. Tot het moment dat enkele fanatieke weten schappers als Bert Maes en Chris Rovenkamp er zich mee gingen bemoeien. Ik maakte voor het eerst kennis met deze lui ergens in de jaren 90, in de Zak van Zuid Beveland. Deze figuren bestudeerden de stand van de kelkbladeren, maten de doorsnede van de stijlopeningen van de bottels, bestudeerden de kartelingen van de bladrandjes en strooi den met een heel nieuw jargon aan vakter men. Zij zagen allerlei soorten en variëteiten, waar ik alleen de hondsroos zag. Tjonge, deze lui hebben het flink verpest... Nu de stofwolken van het onderzoek wat zijn opgetrokken blijken er in Nederland wel 18 soorten inheemse rozen te groeien, waarvan 16 in Zeeland. Dat is dus wel even flink bik kelen om al die kenmerken tussen de oren te krijgen. Inmiddels is met DNA tests de hele zaak gecontroleerd en bevestigd, daarmee ligt de zaak dus redelijk vast. Heggenroos, Braakman Noord Foto: Luciën Calle Verspreiding soorten Goed, doormopperen heeft geen enkele zin, bovendien zijn er ook positieve kanten aan de zaak. De biodiversiteit is dus groter dan we eerst dachten en het in kaart brengen daarvan is een leuke klus. Na enkele jaren begint er een duidelijk beeld te ont- In deze artikelenreeks worden diverse inheemse struiksoorten beschreven. In deze aflevering schetst Luciën de vele (zeldzame) soorten wilde rozen die Zeeland rijk is. Hondsroos Inlaag Hoofdplaat Foto: Luciën Calle

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 10