staan. Hondsroos is als enige soort door de hele provincie algemeen. Ook verspreid aan wezig, maar beduidend minder algemeen zijn Heggenroos en Beklierde heggenroos. Soorten als de Viltroos, Duinroos, Kleinbloemige roos en de Gewone egelantier (want er zijn tegenwoordig wel 6 soorten egelantiers, grrr...) zijn vooral beperkt tot de duinstrook. Egelantier, Oranjezon Foto: Luciën Calle Je hebt vast wel even meegeteld, intussen zijn hier al 12 Zeeuwse soorten genoemd. Ook de Kale- en Behaarde struweelroos, de Schijnheggeroos en de Kraagroos zijn ooit in Zeeland gevonden, maar het zal nog een hele opgave zijn deze uiterst kleine popula ties terug te vinden. Inmiddels hebben we in Koewacht een collectie inheemse rozen opge zet, waar de vaak minimale verschillen tussen de soorten kunnen worden bestudeerd. Oprukkende exoten Om het verhaal nog wat ingewikkelder te maken; ook het aantal exotische rozensoorten, dat in de natuur voorkomt is sterk gegroeid. Je begrijpt het al, dit is erg nadelig, omdat zo inheemse populaties worden weggeconcur reerd. Algemeen bekend is de Rimpelroos met zijn grote bottels, die soms hele duinval leien overwoekert. Eveneens algemeen is de Bergroos, die opvalt door zijn opvallende roodblauw gekleurde twijgen. De Schijnhondsroos en enkele ondersoorten van de Hondsroos hebben nog populaties in oude hagen in de Zak van Zuid Beveland en op Walcheren. Het vinden van nog zeldzamere soorten is een echte uitdaging. In het natuur gebied de Schotsman op Noord Beveland zijn nog Schijnkraagroos en Wigbladige roos aanwezig. En in het Moesbos bij Koudekerke vonden we de Schijnegelantier, waarbij de eigenaar aangaf deze niet geplant te hebben. De Bosroos, die ooit in de Zak groeide is daar nu waarschijnlijk helaas verdwenen. Beklierde heggenroos, Heggenreservaat Arnemuiden Foto: Luciën Calle 9

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 11