Bijzondere alledaagse planten en dieren op en rond het Zeeuwse erf: De titel zegt het al een beetje: alledaags, maar toch bijzonder. Soorten die we alle maal kennen en ook vaak zien in onze omgeving. En die soms ook overlast veroor zaken waardoor we snel de schoonheid of het nut van deze tóch bijzondere flora en fauna vergeten. In deze aflevering: de 'doodgewone' boerenzwaluw. Boerenzwaluwen nestelen graag bij boeren in de veestal, maar ook bij buitenlui in het paar den- of schapenstalletje. Een enkele keer ook wel bij eenvoudige arbeiders in huis... In 2003 kocht ik een klein arbeidershuisje in het plaatsje Driewegen in de Zak van Zuid- Beveland. Het is ongeveer eind 18e eeuw gebouwd en destijds uit een krap budget gefinancierd. Er was zelfs een muur van heel schrale kalkcement opgetrokken, waardoor de stenen praktisch met zand en speeksel waren gemetseld. Sinds de jaren zestig van de 19e eeuw had het leeggestaan en was het in gebruik als schuur en kippenhok met als bewoners veel houtworm, ratten, een winter koninkje in de dikke laag klimop en een een zame grootoorvleermuis, gezien de afgebeten vlindervleugels op de zolder. Zoeken naar een stekje Na een langdurig juridisch en planologisch traject, kon ik in 2004 met de bouw beginnen. In februari ging het dak er af en een maand later een nieuw dak er weer op. Een paartje boerenzwaluwen op zoek naar een starterswo- ning was direct geïnteresseerd. Zittend op de ronde dakbalken overlegden ze over de plaats waar het nest moest komen. De Boom In VOORJAAR 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 11

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 13