Onderhoud erf en gebouwen In 1992 is het te krappe en weinig comforta bele huis vervangen door een nieuwe woning met een riant uitzicht over de landerijen. Een woning voorzien van alle gemakken en gelijkvloers waar je oud kan worden. Naast het reguliere onderhoud aan de gebouwen is enkele jaren geleden het dak van de schuur, bestaande uit asbestgolfplaten, vervangen door asbestvrije golfplaten. Enkele jaren gele den is er naast de moestuin een nieuwe plan tenkas gebouwd waar het goed toeven is en waar ook planten en groente gekweekt kun nen worden. Op een erf als dit is er natuurlijk altijd werk te doen. Naast eigen werkzaamhe den wordt er ook dankbaar gebruik gemaakt van de leden van verschillende natuurbescher mingverenigingen die graag op zo'n mooi erf werken. Knotten van bomen, heggen snoeien, fruitbomen snoeien of planten enzovoorts. bunzing en hermelijn, worden zo nu en dan gezien op het erf. Enkele jaren geleden is er een inventarisatie gemaakt van mossen en korstmossen wat ook een indrukwekkende lijst opleverde. Aan plantensoorten zijn er in het weiland ruim 60 soorten geteld. Toekomst Als het aan de familie Kostense ligt hopen ze hier nog lang te wonen. Het huis is daar inder tijd op gebouwd. De vele bestuursfuncties worden steeds meer afgebouwd, waardoor er ook meer tijd is om op het eigen erf te werken en te genieten van de dingen in de directe omgeving. Natuurwaarden Sinds zij op de boerderij wonen, hebben ze de natuurwaarden wel zien toenemen. In de loop der jaren zijn er zo'n 120 verschillende vogelsoorten waargenomen. Soorten als de gele kwikstaart zijn drastisch afgenomen en de laatste veldleeuwerik is sinds 1983 niet meer gehoord rond het erf. In het weiland ligt ook een grote veedrinkput, waar vanuit de woning een mooi zicht op is. Vorig jaar zat hier een grote groep van twintig kleine en grote zilverreigers. Jaarlijks worden de amfibieën geïnventariseerd waarbij ook de kleinkinderen worden uitgenodigd om op deze wijze respect en natuurbewustzijn over te dragen op de volgende generatie. Kleine zoogdieren, zoals De heer en mevrouw Kostense voor de landbouwschuur uit 1935 waarvan het asbest dak enkele jaren geleden vervangen is. Foto: Theo Aernoudts De Boom In LENTE 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 23

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 25