Een hooibergje in Zwartewaal; de dichtsbijzijnde authentieke hooiberg in de buurt van Zeeland. Zichtbaar zijn de beugel waar de kap aan hangt, met daarboven een kortzwaardje en een hoekspoor. Foto: Suzan Jurgens Makkelijk en flexibel ding De reden om een hooiberg te zetten was dat er te wei nig ruimte was in de schuur; bovendien vond men het een 'makkelijk en flexibel ding'. Er werd niet alleen hooi in opge slagen, maar ook (ongedorst) koren, stro of vlas, afhankelijk van de aard van het bedrijf. De Provincie Zeeland plaatste in de jaren zeventig een aantal hooi bergen, waarin strooizout werd opgeslagen. Daarvoor waren de bergen handig, omdat de kap boven het niveau van het zout gesteld kon worden, zodat het niet verstoof. Voor het transport van hooi of koren in de berg werd vroe ger de vork gebruikt, later de transporteur. Innovaties als de hooigrijper, het hooikanon of ventilatiesystemen waren hier niet bekend. De oogst werd vanaf de grond opgetast. Types De huidige Zeeuwse hooiber gen zijn overwegend van het moderne type, met metalen of betonnen roeden (palen) en een golfplaten kap. Ze zijn gebouwd door de Hollandse firma's Vis, Haring en Houtstaal of door een lokale aannemer. Op Voorne-Putten staat nog een authentieke houten hooiberg met rieten kap. Hij is van hetWest- en Midden Nederlandse type, waarbij de kap aan beugels hangt en is voorzien van een hoekspoor. Dit is de enige die er nog is op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. Voor het voortbe staan moet worden gevreesd. Verreweg de meeste huidige hooibergen zijn vierroedig. Slechts één hooiberg was zesroedig. In het verleden kwa men meer vijf- en zesroeders voor. In Noordwelle stond er tot in de Tweede Wereldoorlog nog een en ook op Voorne- Putten heeft er nog lang een gestaan. Bijzonder is een een- roeder in Kruiningen, die in de zestiger jaren van de 20e eeuw gesloopt is. Conclusie Voordat het onderzoek gestart werd, was het onduidelijk of hooibergen in Zeeland thuis horen, of dat ze zijn "overge waaid" uit Zuid-Holland, waar ze nu nog meer voorkomen dan hier. Door archeologisch onderzoek lijkt het er op dat ze wel degelijk in Zeeland thuishoren. Helaas is het niet duidelijk geworden of ze in alle regio's van Zeeland evenveel voorkwamen. Hiervoor zijn te weinig gegevens bekend. Wie weet er meer uit het ver leden? Omdat uit dit onderzoek helaas te weinig gegevens boven water zijn gekomen om vast te stellen of hooibergen in het verleden in Zeeland voorkwamen, wil SLZ lezers vragen of ze weten waar (heel) vroeger hooibergen hebben gestaan en dit door te geven aan ons (info@slz.landschaps- beheer.nl). We zijn vooral geïnteresseerd in authentieke historische hooibergen. Wij geven het dan weer door aan Stichting Kennisbehoud Hooibergen Nederland. Mooie verhalen zijn welkom, maar ook korte mededelingen kun nen zeer waardevol zijn. De Boom In LENTE 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 27