Akkerrand langs haag Foto: Alex Wieland SLZ neemt deel aan een Interregproject (een Europese subsidieregeling, waarbin nen partijen uit meer landen samenwerken in projecten op het terrein van de ruim telijke en regionale ontwikkeling) waar diverse andere organisaties aan meewer ken. Organisaties uit drie Nederlandse en vijf Vlaamse provincies werken samen aan grensoverschrijdende biodiversiteit. Vanuit het project SOLABIO (SOorten en LAndschappen als drager voor de BIOdiversiteit) was afgelopen winter een studiereis naar Engeland om ervaringen op te doen op het gebied van agrarisch natuur beheer (vanuit Zeeland was er een kleine delegatie vanuit de provincie, ZLTO en SLZ). Hope Farm De eerste dag bezochten we de "Hope farm", een boerderij van de Britse Vogelbescherming ten westen van Cambridge. Dit bedrijf is aangekocht in 1991 en wordt gerund als een regulier akkerbouwbedrijf. De oppervlakte is 181 hectare met als grondsoort klei. De gewassen zijn niet helemaal vergelijkbaar met de Nederlandse situatie: wintertarwe, koolzaad en bonen. Het doel is om maatregelen te ontwikkelen en te demonstreren, die gunstig zijn voor akkervogels en inpasbaar zijn in de moderne landbouw. Het bedrijf ontvangt vele agrariërs en andere belangstellenden en geeft voorlichting in de wijde omgeving. Ze experimenteren en onderzoeken veel en zetten zich in voor lobbywerk in de politiek om maatregelen die gunstig zijn voor akkervogels te promoten. Na aankoop van het bedrijf is de populatie akkervogels sterk toegenomen. De exploitatie van het landbouwkundig deel van het bedrijf is kostendekkend. Maatregelen voor natuur- en landschap In Engeland zijn verschillende categorieën publieke diensten waaraan landbouwbedrijven mee moeten of kunnen 28

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 30