Kamsalamander Zaamslagveer Foto: Alex de Smet en Sandy de Haas relatief veel meetwaarden verzameld (kleine watersalamander, gewone pad). Echter van de meer zeldzame en 'late' soorten (boomkikker, groene kikker) zijn relatief weinig gegevens verzameld. Wel of geen amfibieën Begin juni 2010 hebben we het veldwerk afgerond, waarna we begonnen zijn met het analyseren van de veldgegevens. Naast de waterkwaliteit zijn er legio andere factoren die van invloed zijn op het al dan niet voorkomen van amfibieën zoals het landgebruik rondom de poel (bijv. veebezetting, gebruik van mest stoffen), de afmetingen van een poel, de diepte, concurrentie van andere soorten en predatie (bijv. van vissen). Verder is belangrijk de onder linge afstand tussen poelen. Dit is met name voor de uitwisseling tussen de soorten van belang. Als een poel op een te grote afstand van een andere poel ligt, ook al is de waterkwa liteit geschikt, zal er weinig tot geen uitwisse ling zijn van soorten waardoor op dat moment geen uitbreiding van de populatie kan plaats vinden. In poelen waar uitwisseling wel plaats vindt noemen we dit met een mooi woord metapopulatie. Deze factor is een belangrijke oorzaak van het niet voorkomen van amfibieën. Conclusie Na alle factoren geanalyseerd te hebben is de belangrijkste conclusie van het onderzoek dat er in het algemeen in de provincie Zeeland nauwelijks beperkingen zijn voor de aanleg van poelen voor wat de voedselrijkdom en de zuurgraad betreft, het zoutgehalte blijkt voor bepaalde soorten een kritische factor te zijn met name in de brakke tot zoute omstandig heden. Samengevat komen de conclusies van het onderzoek op het volgende neer: aangetoond is dat de zouttolerantie van de kleine watersalamander en de bruine kikker beduidend hoger ligt dan tot op heden bekend in de literatuur; de aangetroffen soorten zijn allen waarge nomen bij een (ruime) overschrijding van de norm voor stikstof. Voor de meeste soorten geldt dat voedselrijke wateren niet worden gemeden; alle aangetroffen soorten zijn waargenomen in wateren met een neutrale tot licht basische zuurgraad (pH 6,5-8). Kamsalamander, kleine watersalamander, gewone pad en bruine kikker zijn zelfs aangetroffen bij een pH van rond de 10. Een hoge pH vormt hiermee geen belemmering voor de aanleg van poelen. 4

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 6