HfS, hoehe,™s- Oral History; Meidoorns op Walcheren Door: Joke de Witte, vrijwilliger SLZ Om meer te weten te komen over mei doorns en dan vooral op Walcheren, heb ik een gesprekje met Lein Goedbloed uit Veere. Hij is geboren in 1922 en heeft zijn hele leven in Veere en omstreken gewoond. Hij heeft de tijd meegemaakt dat Walcheren de "Tuin van Zeeland" genoemd werd vanwege de meidoorns. Maar ook de bombardementen die Walcheren onder water zetten met als gevolg dat alle bomen en struiken, dus ook de meidoorns, dood gingen door het zoute water. Toen was Walcheren een kaal eiland. Gelukkig heeft hij ook het herstel van het landschap en de meidoorn kunnen volgen. Tuin van Zeeland Eerst gaan we terug naar de periode van de "Tuin van Zeeland"; de tijd voor WOII. Dat was de jeugd van Lein Goedbloed. Hij heeft veel herinneringen aan het lekkers wat zijn moeder voor hem bakte in haar eigen oven en aan kar weitjes die hij met zijn vader deed, zoals bood schappen rondbrengen of aardappels rooien. Door zijn woorden heen is er de armoede en het harde leven te horen, maar ook veel plezier. De natuur weet hij al vroeg te waar deren en dan vooral de meidoorn. De geur en de bloesem, het was in overvloed aanwezig en Lein genoot ervan. Bij Arnemuiden aan de Blikkendijk is nog te zien Lein Goedbloed Foto: Joke de Witte Musterds De meidoorn was er niet alleen voor de sier. De heggen werden gebruikt als veekering en moesten regelmatig gesnoeid worden anders groeide de struik te breed uit en kreeg de onderkant geen zonlicht meer waardoor er gaten in de veekering ontstonden. Dat snoeien had nog een voordeel: er werden "musterds" (bundels van takken) van gemaakt. Deze "musterds" waren zeer geliefd om de broodovens mee te stoken. Soms kreeg je voor karweitjes uitbetaald in "musterds". Lein weet het nog, "musterds" maken was geen prettig werkje, vanwege de vele dorens. De éénstijlige meidoorn werd gebruikt omdat deze het beste tegen de zilte zeewind kon en voor natuurlijke opslag zorgde. Musterd met musterdpaard Foto: Tonnie Outermans

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 8