Plant een boom op Walcheren Aan het einde van WOII is Walcheren onder water gezet met alle gevolgen van dien voor bomen en planten. Lein heeft het zien komen, het zoute zeewater. Elke dag schuurde de vloed grotere kreken in het land, elke vloed kwam het water ietsje hoger. Het ging langzaam maar gestaag. De bevrijding kwam en de dijken werden gedicht, een onherbergzaam landschap met kale bomen bleef over. Al snel werd een begin gemaakt met het ontzilten van de landbouw grond. Uit particulier initiatief kwam de stichting "Nieuw Walcheren" met de actie: "Plant een boom op Walcheren". Voor fl. 2,50 (gulden) kreeg je een bewijs toegestuurd dat je een boom op Walcheren geplant had. Dit initiatief groeide uit tot een flink fonds. Toen op 4 november 1947 prinses Juliana een boom kwam planten op de eerste boomplant- dag samen met de opperbevelhebber van de Britse luchtmacht die de dijken gebombar deerd had in 1944, konden tal van gemeenten geld krijgen uit dit fonds om bomen te plan ten in de openbare ruimte. Gelukkig had de stichting ook voor een landschapsarchitecto- nisch bureau gezorgd die iedereen kon raad plegen, zowel gemeenten als particulieren. Dit viel samen met een herverkaveling van landbouwgronden. Nieuwe wegen en sloten werden gelegd en gegraven. En ook de berm beplanting met meidoorns kon met het geld van "Nieuw Walcheren" gerealiseerd worden. Echter als veekering kwam de meidoorn niet meer terug. Pas de laatste jaren zijn er weer projecten, zoals "d' Aegen", waar men een stuk heg kan adopteren. Bij Vrouwenpolder is een voorbeeld te vinden naast de Munnikweg. Meidoorn Foto:SLZ Perevuur Weer een andere bedreiging werd het "perevuur"; een bacterie die (voornamelijk) de meidoorn en perenbomen besmette. Men dacht dat de meidoorn de aanstichter hiervan was. Nu weten we dat ook de perenbomen de besmettingsbronnen kunnen zijn. In 1966 had Zeeland de twijfelachtige eer het "perevuur", ook wel "bacterievuur" genoemd, als eerste in Nederland te ontdekken. In ieder geval was het "perevuur" een ramp voor de peren bomen en een nachtmerrie voor fruittelers. Grote delen met meidoorns werden rigoureus gerooid en verbrand. In de duinen bleven ze gelukkig staan, zodat daar de struik te bewon deren is gebleven. In mei lijkt het of er een laagje suiker over de duinen gestrooid is. Nu worden er weer meidoorns geplant, behalve in een straal van 500 meter rondom een produc tie boomgaard. Er wordt via controles gepro beerd het bacterievuur snel te ontdekken en zo verspreiding te voorkomen. SLZ doet deze controles voor het Waterschap op Walcheren en tevens voor diverse particulieren in de Zak van Zuid-Beveland en Zeeuws Vlaanderen De Boom In LENTE 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 7

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 9