Vrijwilligerswerk in 2010 Renovatie grafkelder Foto: SLZ Door: Peter van der Vliet, medewerker SLZ Samen met de talrijke en veelsoortige vrijwil ligers die willen bijdragen aan ons landschap is er weer veel werk verzet. Om de 38.000 gewerkte uren in 2010, (zie voor details het jaarverslag), wat levendiger te maken kun je het delen op het aantal dagen in een jaar: er wordt dan gemiddeld elke dag ruim 100 uur inzet geleverd. Stel je b.v. een groep voor van 12 mensen die dag in dag uit actief zou zijn. De werkelijkheid achter de getallen is enorm gevarieerd. Vrijwilligers in kleine groepjes doordeweeks, in grote groepen op zater dag, basisschoolkinderen en massaal op de Natuurwerkdag of lokaal in bewonersgroepen. Vrijwilligers, die 1 dag per jaar werken of 2 dagen per week, jaarrond of winterseizoen. Hoe wij bijdragen verschilt daardoor ook. Weekendgroepen werken zelfstandig en rege len vaak zelf projecten met een particuliere eigenaar of organisatie. Voor basisschoolkin deren doen wij dat en begeleiden we hun op de dag zelf. Voor alle groepen is onze algeme ne ondersteuning toegankelijk zoals scholing, cursussen en gereedschappen. Toename De flinke toename aan vrijwilligersuren (in 2009: 33.000) was met name het gevolg van vrijwilligers die meewerken aan Wandelnetwerk Zeeland (zowel aanleg als beheer). Ook leverden de bewonersgroepen die meewerkten in ons project Eigen Wijs Landschap een flinke bijdrage. Ook bij cultuur historie was bemoedigende groei. Er zijn meer groene vrijwilligers: in het Platform Groene Vrijwilligers leveren we met de andere 'groene' organisaties een bijdrage aan de instandhouding en ontwikkeling van al het groene vrijwilligerswerk (educatie, gids- 8

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 10