Door Nanning-Jan Honingh, medewerker SLZ In 2010 is opnieuw gewerkt aan "Ruimte voor plant en dier". Alle projecten waren al opgestart in 2009, maar konden grotendeels pas in 2010 worden uitgevoerd. Akker- en weidevogels Voor de akker- en weidevogels neemt de ruimte nog gestaag af. Hoewel de uitkomstpercentages van de legsels (240) goed zijn en beschermd wor den tijdens de werkzaamheden op de akkers, is de overleving van de jongen waarschijnlijk de oorzaak van de ach teruitgang. Een mager insectenaanbod op de moderne akkers en weilanden, maken dat de jongen niet weerbaar zijn tegen slecht weer of predatoren. Uilen De ruimte voor kerk- en steenuilen is ongeveer gelijk gebleven. Dit jaar was er een licht herstel van de kerkuil ten opzichte van het slechte muizenjaar 2009. Er werden in totaal 105 1e broed- gevallen in kasten vastgesteld en 8 2e broedgevallen. In totaal vlogen er 300 juveniele kerkuilen uit; 69 daarvan zijn geringd. De kerkuilwerkgroepen en SLZ gaan in de toekomst nauwer samen werken ivm de ARBO-wetgeving en het efficiënter en effectiever ophangen van nestkasten. In de Zak van Zuid-Beveland werden 26 broedgevallen van de steen uil geconstateerd, waarvan 9 in kasten op nieuwe locaties. Het leek een topjaar te worden met gemiddeld 4 eieren per legsel. Door het koude weer kwamen gemiddeld slechts 2 eieren per legsel uit. Er zijn 50 jonge steenuilen geringd. Er werden in 2010 in totaal 41 bezette steenuilterritoria vastgesteld op Zuid Beveland. Het aantal broedgevallen in kasten op Zuid Beveland stijgt gestaag, mede dankzij de inzet van "boeren en buitenlui" die bereid zijn om met hulp van SLZ hun erf te verbeteren. Vleermuizen Er zijn 11 meldingen binnengeko men van mensen die hun ruimte met vleermuizen moesten delen. Bijna alle meldingen konden telefonisch worden afgehandeld. Bij een enkele melding en een in eerste instantie negatieve houding bij de melder is een bezoek gebracht. Via het vleermuis-project is een hoeveelheid nieuwe brochures over hoe om te gaan met vleermuizen in huis besteld. Deze is samengesteld door Landschapsbeheer Flevoland. Alle melders hebben deze informatie ontvangen. Er zijn 3 zomerverblijven geschikt gemaakt voor vleermuizen: Vleermuis heeft stekje gevonden in kerk Foto: SLZ

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 12