een kerkzolder te Nisse; een kerkzolder en jachtbiotoop te Ovezande en een kerkzolder te Kloosterzande. Er zijn 3 winterverblijven verbeterd: 2 bunkers te Buttinge; een aard appelkelder in Sas van Gent en een nieuwe vleermuisbunker in Braakman. Kustbroedvogels Ruimte voor kustbroedvogels zoals de bontbekplevier en de dwergstern is in het toeristische Zeeland zeer beperkt. Op Neeltje Jans is een Dwergsternkolonie beschermd tegen wandelaars en badgasten met loslo pende honden. Helaas werkten eb en vloed niet mee, zodat de kolonie voortijdig over spoelde. Op een dijktalud van de Zeedijk van de Westerschelde werd een broedlocatie voor de bontbekplevier gecreëerd. Er werd een laag schelpen aangebracht en een paar bontbekplevieren heeft er gebroed op 3,5 m. vanaf het fietspad en liep later met 3 jongen op het slik naar voedsel te zoeken. Op een voormalig slibdepot bij Hansweert is een grote schelpenbank aangelegd voor bontbekplevieren. Langs het fietspad is een robuust vogelkijkscherm opgericht, dat werd gefinancierd door de gemeente Reimerswaal en het aannemersbederijf van derStraaten. Boomkikker en Kamsalamander Ruimte voor boomkikkers en kamsala- manders is alleen in Zeeuws Vlaanderen te vinden. Er zijn 5 nieuwe biotopen voor deze amfibieën aangelegd. Parelmoervlinder Dit project is vanaf dit jaar opgenomen in het reguliere beheer van SLZ i.s.m. SBB en het Waterschap. Behalve voor parelmoer vlinders kwam er de afgelopen jaren ook ruimte voor de blauwvleugelsprinkhaan, de levendbarende hagedis en diverse zeldzame soorten aardsterren. Oeverzwaluw Oeverzwaluwen zoeken ruimte in wallen van zanddepots. Op 6 plaatsen zijn de wanden van de oeverzwaluw geïnspecteerd en waar nodig opnieuw schoon geschraapt. De eige naren en beheerders van de wanden heb ben dit zelf ter hand genomen. Muurplanten Er zijn op basis van een inventarisatie uit 1993 ongeveer 50 locaties met muurplan ten opnieuw bekeken. De ruimte voor muurplanten in Zeeland is er nog, maar muurplanten verdienen daarnaast ook des kundige aandacht tijdens restauraties e.d. De resultaten van de inventarisatie zijn in te zien in het rapport "Muurplanten in Zeeland, een aantal groeiplaatsen vergeleken 1993 - 2010", te downloaden vanaf onze website. Vogelkijkscherm Foto: SLZ De Boom In ZOMER 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 13