J Welke dynamiek heerst er (wat speelt er)? Economische waarde functionaliteit duurzaamheid bereikbaarheid etc. Natuurwaarde biodiversiteit streekeigen flora en fauna vervangbaarheid zeldzaamheid etc Cultuurhistorische waarde zeldzaamheid gaafheid vervangbaarheid ouderdom kenmerkendheid etc. Belevingswaarde verbondenheid aantrekkelijkheid gebruik welzijn etc. Verschillende waarden, waarmee landschapskwaliteit vanuit 4 disciplines "gemeten" kan worden. Bron: LBN vanuit een viertal kernwaarden: ecologische, economisch, cultuurhistorisch of beleving. Daarnaast is het niet zinvol om landschappen met elkaar te gaan vergelijken. Maar meer te kijken naar het landschap zelf, afgezet in de tijd en jezelf de volgende vraag te stellen: "Is er door de jaren/eeuwen heen goed omge sprongen met de historische kenmerken van het landschap?" Een andere factor die van invloed is op het landschap is de dynamiek (ruimtelijke ingrepen). Het moge helder zijn, dat er geen vaste aan pak bestaat voor het omgaan met bestaande kwaliteiten. Wat je wel hebt is een hulpmiddel om de kwaliteiten te benoemen en helpt je bij het bepalen van een richting en hoe om te gaan met het gebied om kwaliteiten te behouden of te versterken. Het is zeker niet de bedoeling om gebieden "op slot" te gooien. Dit is een misvatting, die nog bij diverse groe pen leeft. Het landschap heeft juist haar hui dige kwaliteitskenmerken te danken aan het menselijk ingrijpen. Samengevat zijn de volgende vragen van belang: Wat is de huidige landschapskwaliteit (wat is er)? Wat is de ambitie/gewenste kwaliteit (waar willen we heen)? Welke sturing is er/ wat zijn de benodigde spelers/eigenaren (hoe bereiken we dat)? De Boom In ZOMER 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 15

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 17