Bont zandoogje Foto: Sander van der Veekt De witjes worden vaak onder de noemer koolwitje geplaatst. Toch zijn er 3 verschillende soorten: Groot koolwitje, Klein koolwitje en Klein geaderd witje. Wie goed naar de vlinders kijkt kan de verschillende soorten goed onderscheiden. De vlinders, met name de rupsen hebben een slechte naam: ze kunnen een ware plaag vormen op de koolplanten. De beste remedie is er een net over te spannen. Niet alleen op koolplanten worden de eitjes afgezet. Dit gebeurt ook op andere planten uit de familie van de kruisbloemigen. De witjes zijn de gehele periode tussen maart en half oktober te zien. Een andere zeer fraaie soort is het Boomblauwtje. Dit kleine zilverblauwe vlindertje is beduidend minder algemeen, maar kan toch op de meeste erven aangetroffen worden. Ze vliegen in twee generaties: midden april tot eind mei en juli tot eind augustus. Een gevarieerde beplanting waarin klimop en vuilboom zijn opgenomen zijn ideaal voor deze soort. Op deze planten zet het boomblauwtje de eitjes af. Vuilboom is via de actie 'Boeren Planten Bomen' te bestellen. De vuilboom is bovendien rijk bloeiend en levert veel voedsel voor allerlei soorten insecten. De Gehakkelde Aurelia is een fraai oranje vlinder die de laatste decennia is toegenomen. Met dichtgevouwen vleugels lijkt de soort net op een blad. De voedselplanten voor de rupsen zijn onder andere grote brandnetel, hop en iep. Deze soort overwintert als vlinder in een houtstapel of in een schuurtje. De Kleine vos en Dagpauwoog zetten ook de eitjes af op brandnetels. In tegenstelling tot de vorige soort zijn deze soorten de laatste decennia in aantal afgenomen. Klein geaderd witje Foto: Alex Wieland Meest voorkomende soorten De Boom In ZOMER 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 33

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 35