I Cultuurhistorie in 2010 w~y MZi Door: Ewoud Voogd, medewerker SLZ Binnen het werkveld cultuurhistorie He pen er in 2010 verschillende projecten Op het gebied van herstel van elementen zijn de projecten "Herstel kleine elemen ten 2009-2010" in alle regio's in Zeeland met succes afgerondHierover verderop meerDaarnaast zijn er werkzaamhe den verricht aan grenspalenhistorische begraafplaatsen (inclusief kerkterreinen), de Zwartenhoekse Zeesluis, verschil lende forten en verborgen buitensDe werkzaamheden bestonden uit herstel, beheer, gegevensverwerking of voorlich ting. In de drie projecten 'herstel kleine ele menten' zijn er in 2010 totaal 55 elementen opgeknapt. Verder is er veel advies gege ven. Verschillende grenspalen in Zeeuws- Vlaanderen zijn rechtop gezet. Er is gewerkt op negen begraafplaatsen of kerkterreinen. Meestal bestonden de werkzaamheden uit herstel van de beplanting en werden ze uitge voerd door vrijwilligers of externe bedrijven. Het groen rond de Zwartenhoekse Zeesluis is door vrijwilligers meerdere malen onder handen genomen. Er werd samengewerkt met de Stichting Zwartenhoekse Zeesluis. In de directe omgeving van het fort is een begin gemaakt met de heraanleg van het oude verde digingswerk de Batterij. In het project 'herstel Forten'is er gewerkt aan Fort Sint-Jan, deze werkzaamheden zijn nagenoeg afgerond in 2010. Voor het Mauritsfort is begonnen met het opstellen van een plan. Het project Verborgen buitens loopt op Walcheren van begin 2009 tot eind mei 2011. In 2010 zijn er werkzaamheden verricht op 13 van de 20 verborgen buitens die in het project zitten. Er is beplanting hersteld, maar ook gewerkt aan waterpartijen en cul tuurhistorische elementen zoals dampalen. Vrijwilligersnetwerk: Totaal is er voor 3675 mensuren door vrijwilli gers gewerkt op het gebied van cultuurhistorie. Dit is inclusief 308 uur voor Oude fruitrassen. Samen met anderen: Er is met verschillende organisaties samen gewerkt of overlegd. Samen met Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) is er een ver volgcursus Buitenkansen georganiseerd. 4

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 6