soorten (klein en kwetsbaar) juist afnemen. Hierdoor vindt steeds meer verruiging plaats." Hieruit kan geconcludeerd worden dat de natuurwaarden sterk onder druk staan. "De budgeten zijn niet vanzelfsprekend meer. De beheerskosten zullen dus omlaag moeten." Variatie Ilf Jacobs van Natuurpunt benadrukt dat er vlinders en wilde bijen zijn, die baat hebben bij een goed dijkenbeheer. Hij wijst erop dat het landschap door verschillende factoren versnipperd is. Dijken kunnen evenwel fun geren als 'ontsnipperaars'. Vlinders gebruiken eigenlijk de hele dijk. De nectarplanten staan vaak op het zonnige talud en de waardplan- ten meer op de ruigere delen van de dijk. Ilf Jacobs geeft aan dat variatie het belangrijkste is voor de fauna. "Hoe je die variatie kunt bereiken is door onder andere niet alles in één keer te maaien." Samenwerking Alex Wieland van SLZ gaat in zijn verhaal meer in op het dijkenbeheer in Vlaanderen en Nederland in het algemeen. De nadruk ligt op de knelpunten en ook de kansen/ aanbevelingen. Een greep uit de knelpunten: "Er is geen mogelijkheid om (langlopende) contracten af te sluiten, er zijn meer specifieke machines nodig voor het beheer en de afzet van het maaisel is een probleem. Wanneer je kijkt naar de kansen moet je inzetten op de koppeling met wandel- en fietsnetwerken, het begeleiden van eigenaren en meer/betere samenwerking tussen beheerders". Na de lunch bezoeken we verschillende loca ties in Vlaanderen en Nederland. Daar bekijken we voorbeelden van dijkbeheer. Tijdens de excursie zien we bijzondere soorten zoals het blauw walstro, kattenkruid, de greppel sprinkhaan, de steenhommel en de grasmus. Kortom: we hebben weer wat bijgeleerd! Op onze website kun je een uitgebreider verslag vinden van deze dag. Zie www.landschapsbeheerzeeland.nl onder pro jecten ruimte voor plant en dier bloemdijken.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 13