Tips voor herstel en onderhoud Door: Robert Wielemaker, medewerker SLZ Nu we bezig zijn met de oogst komen we weer in aanraking met de hoogstamfruit- bomen. Op het moment van plukken zien we vaak "problemen" bij de bomen, maar we zijn immers aan het plukken en niet bezig met het onderhoud. Toch is het ver standig om hier alvast wat tijd voor in te plannen. Dikwijls komt verzorging er niet van of hebben we net niet de juiste gereed schappen in de kruiwagen gedaan. Toch is het essentieel voor het behoud van de bomen; immers bescherming moet helpen, en niet in de weg zitten of de boom ver wonden. Beginnersfout Het tweede jaar na aanplant verschijnen vaak de vruchten aan de jonge boompjes. In de lente zijn dit nog onschuldige kleine knik kertjes, echter deze vruchtjes ontwikkelen zich wel degelijk tot volwassen vruchten. Het gevolg laat zich raden, de takjes kunnen het gewicht niet meer dragen en buigen of breken af. Het is verstandig om in de jonge fase van de boom het fruit dusdanig te dunnen dat het geen zware last voor de boom oplevert. Boomband Globaal heb je twee types boomband: de autogordel en een rubberen variant met can vas erin. Beide hebben gemeen dat ze duur zaam zijn en hun kracht behouden. Op zich een goede eigenschap, echter kan dit nade lige gevolgen hebben voor de boom wanneer deze na een jaar of 8 nog steeds niet is losge maakt. De innige omstrengeling remt de groei op de plek van de boomband en verzwakt en verwond de boom. Deze jonge peer is te laat ontdaan van zijn zware last (de peren) met als gevolg dat de harttak is uitgebro ken. foto: Rudie Geus Deze kersenboom had graag eerder bevrijd willen worden. Foto: Kees Tonkens 18

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 20