Het losban leven van de leilinde Foto: Theo Aernoi Door Theo Aernoudts, medewerker SLZ De laatste decennia zijn er heel veel leilinden aangeplant binnen de bebouwde kom in nieuwbouwwijken. Ook op voormalige boerderijen zijn er de laatste jaren veel leibomen geplant. Hoe streekeigen is die aanplant van lei bomen die de laatste 25 jaar zijn aan geplant? We moeten eigenlijk tot de conclusie komen dat de voorgevormde leibomen met horizontaal gelegde gesteltakken helemaal niet zo streekei gen zijn. Je kunt het meer zien als een modeverschijnsel van de laatste decen nia. Als je streekeigen beplanting op een erf wilt aanbrengen is het goed om je eerst even in de historie te verdiepen en inspiratie op te doen aan de hand van historische foto's of het bezoeken van een historische erf. Oorsprong Het is natuurlijk goed om even te kijken naar de oorsprong en de functie van leilinden. Leilinden werden veelal aangeplant aan de zuidzijde voor een woning om als zonwering te dienen maar ook aan andere gebouwen die voor de bedrijfsvoering koel moesten worden gehouden. Zo werden leilinden geplant voor bijvoorbeeld het karnhuis waar boter en kaas werd bereid uit de melk die op het erf werd geproduceerd. Strak en symmetrisch De leilinden die de afgelopen 20 jaar zijn geplant, zijn in het algemeen keurig voor gevormd op de boomkwekerij en geleverd in een frame waar de takken van de boom strak langs een geraamte van bijvoorbeeld bamboestokken gebonden zijn. Deze geleide 26

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 28