bomen hebben een vertakking aan weerszij den van de stam die symmetrisch is. Als je 3 leilinden wil aanplanten ben je, als je het advies van het tuincentrum opvolgt, ongeveer 200 euro kwijt aan bomen en beves tigingsmaterialen en dan moet je de bomen en de palen nog in de grond zien te krijgen. De aanplant van de huidige leilinden past prima in het tijdsbeeld van heden ten dage: Leibomen hebben relatief weinig ruimte nodig en zijn goed te beheersen binnen de huidige oppervlakte van tuinen. SLZ beperkt zich in het algemeen bij particulieren nog tot advies op boerenerven maar ook SLZ heeft de afgelopen 10 jaar meegewerkt aan de aanplant van strak voorgevormde leibomen. Historie De strak gevormde leibomen kwam je vroeger hooguit tegen in kasteeltuinen, bij landhuizen en op landgoederen. Op boerderijen kwam je voornamelijk leibomen tegen die de vrije vorm hadden of hebben. Hoe werden deze bomen dan geleid? De leibomen werden gevormd uit jong aangeplante bomen die evenwijdig aan de gevel van de woning of een ander gebouw werden gesnoeid zodat enkele takken aan weerszijden van de stam bleven staan die evenwijdig stonden aan de gevel. De takken stonden dus willekeurig ten opzichte van de stam en dus niet symme trisch. Jaarlijks werden de zijtakken van deze gesteltakken verwijderd. Bij deze vrije vorm staan de gesteltakken in het algemeen onder een hoek van meer dan 30°, hierdoor had je ook nog meer lengte- en diktegroei van deze gesteltakken. Naar mate de bomen ouder worden, worden zowel de stam als takken steeds dikker. Bij het zien van veel oudere bomen (100 jaar en ouder) gaat de leiboom meer over in een knotboom. Echter je blijft het toch zien aan de wat zijdelings afgeplatte vorm van stam en gesteltakken dat het oorspronkelijk als leiboom is onderhouden. Vanaf komend plantseizoen staan op het bestelformulier 'Boeren Planten Bomen' geen voorgevormde leibomen meer. SLZ kiest nu voor het losbandige leven van de leiboom. Op enkele streekeigen erven zijn jonge linde bomen aangeplant en doormiddel van snoei hebben ze de leivorm gekregen. Wat zijn de voordelen van de vrije vorm van de leiboom? - Aanmerkelijk goedkoper dan voorgeleide bomen. - Geen dure en lastig te plaatsen palen meer nodig om draden aan te kunnen bevestigen waar ook de takken langs geleid moesten worden. - Het past ook beter bij de uitstraling van een streekeigen erf. Vroeger was het planten van leibomen alleen functioneel. Dus: om schaduw te creëren en daarom maakte het niet uit dat de stam van De Boom In HERFST 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 27

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 29