Foto: Archief SLZ een leiboom precies voor een raam stond. Heden ten dage is het raadzaam om te zor gen dat de stam tussen de ramen komt te staan zodat het uitzicht in de toekomst niet belemmerd wordt door een dikke stam. Soorten leibomen Van oudsher zijn de meest voorkomende leibomen de leilinde en leifruit. Vroeger zag je bij boerderijen veelal leilinden en bij arbei derswoningen leifruit. Voor een arbeider was het naast schaduw meegenomen dat ze er ook nog fruit van hadden. Op een boerderij was er in het algemeen een boomgaard aan wezig. Het leifruit kan weer onderverdeeld worden in leiappels en leiperen. Het ene ras peer of appel is beter geschikt om als lei boom op te groeien dan het andere. Nader onderzoek Het zou mooi zijn als er een inventarisatie zou plaatsvinden van leibomen in het landelijk gebied in de provincie Zeeland. In dorpen en steden is er wel bekend wat er staat aan leibo men. Bij SLZ bestaat de indruk dat van de lin debomen alle soorten en varianten, Hollandse linde, kleinbladige linde, zilverlinde als leiboom voorkomen. Een inventarisatie zou niet alleen op soort boom kunnen plaatsvinden, maar ook de rassen die aangeplant werden kunnen inte ressant zijn. Waren het alleen stoofperen die als leiboom werden aangeplant of ook handperen? Zo ook dezelfde vraag voor de leiappels! Als er op jouw erf nog een aantal oudere leibomen staan dan vernemen wij dat graag. Zeker oudere leifruitbomen zijn erg interes sant om te vernemen. 28

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 30