Wie kent hem niet: de Sleedoorn, een van onze Zeeuwse doornstruiken uit onze prach tige streekeigen stekelige doornhagen. De plant geeft in het vroege voorjaar prach tige witte bloemen en blauwe bessen in het najaar. Nadeel van de plant is het ontstaan van veel opslag, dit kan op enkele plaatsen overlast bezorgen! De Sleedoorn is zeer nauw verwant aan de wilde pruimen. Pruim met doorns De naam Slee - doorn geeft een verwijzing naar het woord Slee, het oude woord voor pruim. De Sleedoorn is dus een pruim met doorns. Het betreffen grote rechte takdoorns, waarbij de hele twijg in een scherpe punt eindigt. De Sleedoorn is een zeer vaak voorkomende struik in Zeeland. Hij houdt van voedselrijke niet te natte groeiplaatsen. Met name op dijkhellingen en in de doornhagen langs graslanden is hij vaak te vinden en vormt hier prachtige doornstruwelen. Daarnaast kan hij zich ook goed handhaven in onze bosranden op kleigronden. In de duinen is hij minder vaak te vinden, waarschijnlijk is het duinzand te voedselarm en/of te droog. De Sleedoorn is een belangrijke voedselbron voor diverse vroeg vliegende insecten. In de bloeiboog van de inheemse struiken in Nederland komt de Sleedoorn na de vroegbloeien- de wilgen. Het dichte doornstruweel van Sleedoorn en andere doornstruiken zoals Meidoorn, Hondsroos en Koebraam levert natuurlijk een prachtig biotoop voor onze kleine zangvogels. De vruchten van de Sleedoorn lijken op kleine pruimen (0,6-1,5 cm) en zijn blauwzwart van kleur. De vruchten zijn in het najaar eerst nog erg wrang, later als de vorst erover is geweest wordt de vrucht iets smakelijker maar een aanrader is het niet. Enkelen verwerken de vruchten tot jam of in jenever... De Sleedoorn vormt erg krachtige worteluitlopers (opslag), hierdoor vormt hij dichte struwelen. De wortelopslag geeft echter vaak ook overlast op de naastgelegen perceel, vooral bij het gebruik als weiland. Hier kan hij zich echt woekerend gedragen, de struik kan dan flink oprukken de wei in. Deze opslag kan bestreden worden door regelmatig te maaien (2x per jaar). De Sleedoorn is nauw verwant met de inheemse Kroosjespruim en de uitheemse Kerspruim; 30

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 32