Mengsels voor akkerranden Door: Alex Wieland, medewerker SLZ In Zeeland liggen verspreid over de provincie, circa 550 hectare aan (reguliere) akker randen. Het doel van deze randen is om een bijdrage te leveren aan specifiek aan akkers gebonden natuurwaarden. Deze natuur waarden staan sterk onder druk. Het is dus nodig dat de akkerranden zo ingericht en beheerd worden dat ze een belangrijke rol kunnen spelen bij de akkernatuur. Voor deze randen wordt een beheerssubsidie ontvan gen in het kader van de landelijke regeling Subsidie Natuur en Landschap (SNL). In het verleden werden de akkerranden inge zaaid met kleurrijke bloemenmengsels van soorten die van oorsprong niet in Nederland voorkomen. Voor inheemse dieren hebben deze soorten zeer weinig waarde. Sommige randen werden ingezaaid met een hoge zaai- dichtheid van grasmengsel. Doordat de inge zaaide planten dichtbij elkaar staan is hier geen ruimte voor spontane ontwikkeling van kruiden en voor bodeminsecten die van nut zijn voor akkervogels. De afgelopen jaren zijn er diverse proefprojec ten uitgevoerd om akkerranden te ontwikkelen die een hogere bijdrage leveren aan natuur waarden en die goed toepasbaar zijn in de hui dige landbouw. Een goede samenstelling van het zaadmengsel en juiste zaaidichtheid komt heel nauw. Er zijn 3 type akkerrandpakketten ontwikkeld: Patrijzenpakket, Leeuwerikpakket en Wintervoedselpakket. De gidssoorten zijn vogels, maar bij de ontwikkeling van de randen Bolderik Foto: Sandra Dobbelaar is sterk rekening gehouden met akkerflora en andere akkerfauna. Het geheel vormt een samenhangend systeem. Zonder de inheemse akkerflora zijn er minder insecten die hier op voorkomen en zijn er minder zaden beschik baar gedurende de gehele winter. Dit betekent dan ook weer minder kansen voor akkervogels. Akkervogels zijn in de zomer afhankelijk van (bodem)insecten en in de winter van zaden. Het doel is dus het na bootsen van een natuur lijk akkerrandbiotoop. Patrijzenpakket Het patrijzenpakket bestaat voor een deel uit een kruidenmengsel. Dit zijn planten die van nature in bloemrijke bermen, randen van akkers, op dijken en in weilanden in Zeeland aangetroffen kunnen worden. Het mengsel wordt niet al te dik ingezaaid zodat er ook ruimte overblijft voor spontane ontwikkeling van planten. Het mengsel bevat een brede bloeiboog en de soorten hebben diverse kleu ren, hierdoor ziet het er fraai uit: 32

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 34