Gewone rolklaver, Knoopkruid, Vogelwikke, Margriet, Korenbloem, Bolderik, Gele ganzenbloem, Gewoon duizendblad, Wilde peen, Luzerne, Pastinaak en Boeren- wormkruid. Het is van groot belang dat de zaden in het mengsel daadwerkelijk afkomstig zijn van autochtoon (uit onze streek) materiaal. Bijvoorbeeld een Margriet uit Nederland bloeit enkele weken eerder dan een Margriet waarvan het zaad uit Hongarije komt. De vliegtijd van insecten is op de Nederlandse situatie afgestemd. Het zaad uit Hongarije is vaak wat goedkoper, maar voor de Nederlandse akkernatuur heeft deze geen waarde. Sterker nog, er bestaat kans dat er ziektes overgebracht worden op onze eigen Margriet. Een ander deel van de rand bestaat uit laag blijvende grassen en uit braakliggende grond. Hier is veel ruimte voor spontane ontwikkeling van akkerkruiden. Het bestaat uit een graanmengsel en een grasmengsel. De zaaidichtheid is lager dan in de huidige landbouw het geval is. Hierdoor ontstaan er meer mogelijkheden voor spontane ontwikkeling van akkerkrui den. Aan het graanmengsel worden zaden van soorten toegevoegd die er fraai uitzien: Bolderik, Klaproos, Gele ganzenbloem en Korenbloem. Deze doen denken aan akkers van pakweg 60 jaar geleden en zorgen voor een mooi kleurenpalet. Het betreft voor een deel soorten die door de verbe terde zaaizaadschoning zijn verdwenen. In diverse akkerreservaten in Zeeland komen deze specifieke kruiden voor. Deze worden geoogst en toegevoegd aan de mengsels die op de akkerranden worden ingezaaid. Een ander deel van de rand bestaat uit laag blijvende grassen. Het pakket bouwland met doortrekkende en overwinterende akkervogels bestaat uit een mengsel van granen. Indien deze uit akkerreservaten afkomstig zijn kunnen hier ook veel akkerkruiden in zitten. Door het achterwege laten van bespuitingen en bemestingen ontstaat ruimte voor spontane ontwikkeling van akkerkruiden. De zaden hiervan blijven lang beschikbaar en zijn een voedselbron voor vogels op het eind van de winter als de granen op zijn. De betreffende bloemenmengsels zijn verkrijg baar bij enkele zaadhandelaren in Zeeland. Let op dat het materiaal van Nederlandse herkomst is. Ook zijn er zaden beschikbaar uit Zeeuwse akkerreservaten. Informatie over de verschil lende typen akkerranden, de inrichting hiervan en van het beheer is verkrijgbaar bij SLZ. De Boom In HERFST 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 33

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 35