Streekeigen Gebruiksvorm van een al aanwezige soort (bv. knot/leivorm), of uitheemse soort die al langere tijd in de streek aanwezig is. Uitheems/exoot Soort die van oorsprong en nature niet in NEDERLAND aanwezig is. Invasieve exoot Exoot die een sterk verbreidingsvermogen en een negatief ecologisch effect heeft. Ecologie Bij ecologie kan je denken aan de waarde van het assortiment voor het behoud van de biodi versiteit en het behoud van de autochtone popu laties bomen en struiken zelf. Bij de waarde voor de biodiversiteit geldt dat alle inheemse soorten relaties hebben met overige organismen. Bij de autochtone restpopulaties van bomen en struiken geldt dat een groot deel daarvan inmiddels sterk bedreigd is. Dat komt o.a. door biotoopvernietiging (verdwijnen van de leef omgeving), maar ook door aanplant van niet streekeigen materiaal. Dat kan bestaan uit exo- ten, die soms een sterk vermogen tot vermeer dering hebben en inheemse soorten verdrin gen, maar ook door aanplant van wél inheemse soorten maar van een uitheemse herkomst. Cultuurhistorie Bomen en struiken die al in de streek aanwezig waren, werden in het verleden op een type rende manier gebruikt (leibomen, knotbomen) en er werden daarvoor ook uitheemse soor ten ingevoerd. Er werden door kruisingen en klonen ook nieuwe groeivormen ontwikkeld (bv. Italiaanse populier) die door eeuwenlang gebruik streekeigen werden. Enkele van die rassen en klonen dragen namen van de kwe- ."V De Eenstijlige meidoorn is een inheemse soort die veel wordt aangeplant. Vaak wordt de soort echter uit Zuid- of Oost Europa gehaald. Deze zijn genetisch van andere samenstelling. Doordat ze wel kruisen met autochtone populaties bestaat het gevaar dat de autochtonen worden "weg gekruist". SLZkiest bij inheemse soorten altijd voor autochtone aanplant. kers (Populier 'Vereecken') of van de regio waar ze ontstaan zijn (Walnoot 'Axel'). Ook het gebruik van een soort op een plaats kan type rend zijn (bv. Grauwe els of Italiaanse populier als windscherm rond boomgaarden). Zowel inheemse als uitheemse soorten kun nen al langere tijd in gebruik zijn. Hoe lang een soort al in gebruik is, is vaak niet precies bekend. Elementen met een eigen cultuur historie zijn bv. hagen, hakhout, elzenmeten, solitaire bomen als grenslinden, oprijlanen, boerderijtuinen, erven en begraafplaatsen. De Boom In HERFST 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 3

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 5