De Maretak Kussen onder de Maretak Foto: Niek Klaasse Door: Niek Klaasse, vrijwilliger SLZ De Maretak (Viscum Album) is bekend omdat deze rond de kerstdagen vaak in huis wordt opgehangen. Huisgenoten mogen dege ne die bewust of onbewust onder de maretak staat straffeloos kussen. Dat was één van de redenen waarom ik graag deze plant in mijn tuin wilde hebben. Daarover straks meer. Voorkomen De Maretak komt in ons land voornamelijk voor in Zuid-Limburg. Hoe zuidelijker hoe vaker hij voorkomt. Er wordt verondersteld dat Zuid-Limburg de noordgrens is, maar in Duitsland en zelfs in Denemarken zijn ze ook aangetroffen. In Zeeuws-Vlaanderen komen er enkele voor. Verder in Zeeland komen, voor zover ik weet, bijna geen maretakken voor die niet door mensen zijn gezaaid. In Zuid-Beveland groeien er twee bij het Fruitmuseum in Kapelle en twee bij Terra Maris in Oost-Kapelle die ook door mensen zijn gezaaid. Kenmerken van de plant Maretak betekent heksentak. Ook wel vogellijm genoemd, omdat men vroeger takken insmeerde met de lijm van de bes sen om er zangvogels mee te vangen. Het is een struikachtige halfparasiet met smalle, geelgroene leerachtige blaadjes die vooral 's winters opvallen als de boom kaal is. De vruchten zijn witte doorzichtige bessen die erg kleverig zijn. Vooral lijsterachtigen eten graag van deze bessen. Deze vogels zie je vaak op doortrek in hoge bomen en verspreiden dan de bessen waardoor de maretak vaak hoog in populieren wordt aangetroffen. Verder heeft de maretak een voorkeur voor appelbomen. Mijn Maretakken Ik heb maretakbollen altijd erg geheimzin nig en interessant gevonden. En natuurlijk zocht ik onder de planten ook wel naar een gouden sikkel die de een of andere druïde kan hebben verloren. De maretak is een buitenbeentje in ons plantenrijk. In Zuid Limburg zijn appelbomen te koop, waarin al een maretak groeit. Maar ik wilde het zelf proberen. 35 Jaar geleden ben ik begon nen met het zaaien van maretakken in mijn appelbomen. De eerste 25 jaar werd het niets. Daarna lukte het steeds vaker, mede omdat ik de zaden ging beschermen met een stukje gaas tegen vogelvraat. De besjes smeer ik in een bestaande barst in de schors of ik maak met een stanleymes een spleetje. Als je geluk hebt komen er in het eerste jaar enkele groene klauwtjes uit de bes en het tweede jaar enkele blaadjes. Pas na een jaar of vijf wordt het al een klein bolletje. Inmiddels hebben alle appelbomen in onze tuin meerdere maretakken en nu alle bla deren van de bomen zijn gevallen zitten de bleekgroene bollen vol met witte glimmende parels. Erg mooi om te zien. We genieten hier erg van. Zeker straks met de Kerst. Dat wordt weer kussen! De Boom In WINTER 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 11