'^jOQrlbddielDOb.bêiadr^iVriiwiiiiaerisLz Een poel mocht natuurlijk ook niet ontbreken. Die hebben we laten graven en er folie in aangebracht. In de zomer zakt het waterpeil anders te ver weg en we willen toch graag water houden. Het wemelt er van de waterdieren zoals kikkers, padden, libellenlarven, slakken, rugzwemmers, watertorren en salamanders. De libel lenlarven doen zich te goed aan de kikkervisjes. Het is mooi om te zien hoe in het voorjaar de libellenlarven langs de stengel van een plant omhoog klimmen om uit te sluipen tot een mooie libel. Terwijl ze opdrogen in de zon en hun vleugels uitrollen kun je ze mooi observeren. Ondertussen hebben we wel 13 soorten libellen geteld. De eerste jaren verzamelden we de uitsluiphuidjes van de grote keizerlibel. In 2002 waren het er wel 105, dat is toch wel verbazingwekkend veel. Ook veel vogels maken gebruik van de poel om te drinken en te baden. Huiszwaluwen halen er slik om hun nest mee te bouwen. In de poel komen ook waterplanten voor. Zelfs kranswieren groeien erin. Helaas ook erg veel waterpest, wat dan ook ieder jaar wordt verwijderd. Een paar jaar na aanleg verscheen er duizendguldenkruid op het talud van de poel. Eerst een plantje, daarna telkens meer. Een raadsel hoe het er gekomen is. Mogelijk zat het zaad nog in de grond bewaard. Ondertussen begint er ook riet te groeien hier en daar. Het is lastig dat onder de duim te hou den. Het wordt regelmatig gemaaid of uitgetrokken. In de oevers huisde er een kolonie grasbijen. De teller in 2004 stond op maximaal 800 nestjes. De jaren daarna verminderden de aantallen. Wolzwevers en wespbijen verschenen en die parasi teren op de larven van grasbijen. De groene specht hielp daarbij een handje, door in de winter de larven op te graven en op te eten. Nog ieder jaar komen er grasbijen, maar lang niet meer zo veel. Misschien dat we de poel ooit nog eens groter maken, met ook aan de zuid- en westkant minder steile oevers. In 2010 hebben de leerlingen van groep 8 van de basis school De Schakel een bezoek gebracht aan onze poel voor een leerproject, wat wijzelf ook erg inte ressant vonden. Water is een mooie toevoeging aan ons erfje. Altijd is er wat te zien en te ontdekken. We genieten er steeds weer van. Wij wonen aan de rand van het dorp Vogelwaarde met veel ruimte achter ons huis. In 1997 heb ben we naast onze tuin een stukje grond kunnen kopen. Dat hebben we helemaal zelf ingericht met wat advies hier en daar. Zo zijn er knotwilgen langs de rand ingeplant met een Zeeuwse heg er tussen, is er een stuk met bomen en struiken waar ook kippen scharellen en zijn er verschillende hoogstamfruitbomen aangeplant. 12

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 14