Op Walcheren en Noord- en Zuid Beveland is Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) in 1996 begonnen met het plaatsen van broed- kasten en het aanpassen van erven om ze onder andere geschikt te maken als biotoop voor steenuilen. In dezelfde periode werd binnen de 'Vogelwerkgroep de Bevelanden', een subwerkgroep 'Steenuilen' opgericht, om de geplaatste kasten te controleren, maar ook om onderzoek te doen, zodat duidelijk kon worden hoeveel bezette steenuilterrito ria er op de Bevelanden waren. In opdracht van SLZ ben ik ingehuurd om deze werk zaamheden mede uit te voeren. Territoria ontdekken Tussen 1996 en 2007 werd Noord- en Zuid Beveland ieder voorjaar onderzocht op de aanwezigheid van steenuilen door leden van de Vogelwerkgroep de Bevelanden en op Walcheren door Vogelwerkgroep Walcheren. Met behulp van een cassetterecorder, het zogenaamde "tapen", liet men om de 500 meter de 'roep van de mannetjessteenuil' horen. Hoorde men een steenuil terugroe pen, dan werd die plek aangeduid als "bezet steenuilterritorium", kwam er geen reactie dan werd aangenomen dat er hier geen steenuilen zaten. Dit "tapen", wordt in heel Nederland op dezelfde manier uitgevoerd. Daarnaast werden natuurlijk ook nog alle zichtwaarne- mingen verzameld. Door het tapen en het verzamelen van zichtwaarnemingen werd toen vastgesteld dat er op Zuid Beveland 27 bezette steenuilterritoria waren en op Walcheren nog 1. Na 2007 werd deze methode op de Beve landen niet meer gebruikt, omdat we in het veld een goed beeld konden krijgen van het aantal steenuilen. We kwamen er al gauw achter dat er meer steenuilen leefden dan we met de tape methode hadden vastgesteld. Kennelijk reageert niet elke steenuil, wanneer het "roepje" wordt afgespeeld. Joehoe buurman! Zo kwamen we er achter, dat steenuilen die wél reageerden op het afgespeelde "steenuil- roepje" bijna altijd steenuilen als buren had den. Waarschijnlijk zijn solitair levende steen uilen niet gewend om hun territorium De Boom In WINTER 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 13

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 15