Opknapbeurt Afgelopen voorjaar zijn voorgenoemde cultuurhistorie-vrijwilligers, samen met de lokale vrijwillige landschapsonderhoud ploeg (VLP) aan de slag gegaan om zoveel mogelijk grond en puin uit de beide ingangen van de bunker te verwijderen. Dit was behoorlijk zwaar werk, maar aan het einde van de dag was er al een groot deel gedaan. Om het werk netjes af te ronden werd besloten om in juni verder te gaan, deze keer ondersteund door een gehuurde minigraafmachine. Hiermee is de rest van de grond verwijderd en is er aan beide ingangen van de bunker een toegang gemaakt doormiddel van een stenen trap. Daarnaast is er in augustus nog een laatste werkdag geweest bij de bunker, deze keer om een hekwerk te plaatsen rondom een gat waar een machinegeweer in gezeten heeft. Lokale bewoners hadden dit gevraagd, om te voorkomen dat er per abuis iemand in zou vallen en zich zou bezeren. Dit vonden we wel een goed idee, en dus is de klus met wat palen en een draad afgemaakt. Dankzij de inzet van deze vrijwilligers, ziet dit interes sante cultuurhistorische object er nu weer prima uit, en is de toegankelijkheid weer voor vele jaren gewaarborgd! Begraafplaatsen Naast vrijwilligers die zich merendeels met grensstenen bezig houden, is er ook een groepje dat zich inzet op begraafplaatsen. Zo is er, in 2010 gestart en dit jaar afgerond, heel wat werk verzet op de begraafplaats in Sas van Gent. Hier zijn o.a. graven gerestaureerd, oude metalen kruisen opgeknapt en is een heel stuk van het toegangsportaal opnieuw geschilderd. Daarnaast is ook het Jezusbeeld op de calvarieberg opgeknapt. Alleen al in het voorjaar van 2011 zijn we hier vier dagen mee bezig geweest, met telkens een stuk of drie vrijwilligers. Een tweede begraafplaats waar we dit jaar veel werk verzet hebben, is die te Zuiddorpe. Hier staat een groot hekwerk, daterende uit halverwege de vorige eeuw. Dit was nu echter zo verroest, dat het echt toe was aan een flinke opknapbeurt. Na enig onderzoek bleek de juis te aanpak het geheel met zwarte Hammerite te bewerken. In juli zijn we gestart, we waren toen met maar liefst 12 vrijwilligers! Dit was ook wel nodig, want het hek is vele tientallen meters lang en moest ook volledig roestvrij gemaakt worden. Aanwezig waren weer de vrijwilligers van de VLP, aangevuld met enkele cultuurhisto rie-vrijwilligers en enkele mensen uit het dorp zelf. Het werk is voortgezet in juli met 10 man, en uiteindelijk afgemaakt in augustus met nog 8 vrijwilligers. Dankzij hun inzet kan het hek er voorlopig weer even tegenaan! De Boom In WINTER 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 21