en de smaak wordt door velen gewaardeerd. Daarom worden de bessen vaak in sap en jam verwerkt. Het blad is grijsgroen en met een loep is goed te zien dat de grijze tint ver oorzaakt wordt door ster- en schubvormige "haren", die de plant tegen uitdroging bescher ming (denk aan de hete omstandigheden in het duin). Ecologie De bessen zijn voor vogels en zoogdieren een rijke voedselbron, met name voor trekvogels en wintergasten als lijsterachtigen. Als de bes sen in de winter wat beginnen te gisten en vogels eten er nog van, kunnen die dieren wat dronken worden, wat soms tot grappige tafe relen leidt... De dichte doornstruiken vormen een uitstekend broedbiotoop voor veel vogels. Onder de insecten zijn er enkele specialisten die leven op deze plant. De duindoornboor- vlieg bijvoorbeeld is een prachtig klein vliegje, dat als rups in de bessen leeft. De basterd- satijnvlinder is weliswaar niet afhankelijk van duindoorn, maar heeft er toch een sterke Een markante zwam die vaak aan de stammetjes van oudere struiken zichtbaar is, is de duindoorn vuurzwam. Foto: Karin Mol voorkeur voor. Deze soort maakt grote en zeer opvallende spinselnesten, die sommige jaren erg opvallend zijn. Beheer Tot dusver veel lof voor de duindoorn. Zijn er ook nog wat schaduwkantjes aan de koningin van het duin? Jazeker! Ze groeit na kieming snel en vooral in zijwaarts oprukkende struwe len uit, en wordt daarbij wel eens erg domi nant. Duindoorn vormt zeer veel worteluitlo pers, waardoor groepjes van vrouwelijke (met bessen) en mannelijke (zonder) exemplaren vooral in de winter een opvallend beeld vor men. De struwelen zijn zeer dicht en daarbin nen is er weinig groei van andere planten. Ze kan daardoor concurrent zijn van andere waardevolle vegetaties. Bijvoorbeeld de duin viooltjes waarvan de parelmoervlinders afhan kelijk zijn, worden dan weggedrukt. Van nature zou de struik door vraat, lichtconcurrente (van andere struiken) en bodemontwikkeling weer kunnen verdwijnen. Veel duinstruweel wordt echter niet begraasd en de konijnenstand is door ziekten al jarenlang laag. Dat maakt dat de struik hier en daar in toom moet worden gehouden. Ook vrijwilligers zijn daarbij actief, middels de projecten "Parelmoervlinder op Walcheren" en "Open Duinen" op de Kop van Schouwen. Ze maken gebruik van maai- en kapbeheer. Met al die scherpe doorns is het een goedje om met goede handschoenen aan te pakken! Het is een zaak van lange adem, want duindoorn herstelt zich vaak goed en snel na het afzetten. Bescherming Duindoorn is mede naamgever van een twee tal typerende duinstruweel gemeenschappen: De Associatie van Duindoorn en Vlier, die heel dicht langs de zee groeit en de Associatie van De Boom In WINTER 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 21

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 23